Nekonec velkého Efka

Faltýnkova éra stažením z vedení ANO nekončí.

Jaroslav Faltýnek, druhý muž hnutí ANO, už prvním místopředsedou nebude. Nepřeje si to šéf Andrej Babiš, který si s ním na toto téma směrem k volebnímu sněmu v příštím roce promluvil. Sám Faltýnek následně vysvětloval svůj odchod tím, že se cítí unavený. Bylo by ale velkou chybou myslet si, že stažením z vedení strany také končí Faltýnkova éra.

Andrej Babiš potřebuje Jaroslava Faltýnka na chvíli uklidit. Táhne se za ním průšvih z Brna, kde se podle všeho nabíraly černé duše a manipulovaly veřejné zakázky. Nikdo ani on sám teď netuší, co se může na Faltýnka nebo jeho syna provalit. Ví se jen, že příští období může být krušné, a proto je dobré, když střely nebudou mířit na vedení partaje, ale jen na „řadového člena“.

Jenže kouzlo velkého Efka nikdy nekončilo a nekončí stranickou funkcí. Je to on, kdo Babišovi hnutí postavil a z pozice autority ho drží pohromadě. Hasil potíže, když se za Adriany Krnáčové rozpadala v Praze koalice, sjednával toleranci vlády KSČM, klidně si vzal mandát a vyjednával o mýtu.

Faltýnek si vždycky mohl a vždycky bude moci dělat, co chce. Dokonce si stavěl struktury v dopravě, v nichž se potkávala politika a byznys. Pražský dopravní podnik či ČD Telematika jsou jen některými firmami v řadě. Žádná funkce to nezmění. Změnit to může jen Babiš a ten to udělá opravdu nerad. Faltýnek nekončí, nevěřme marketingu. Jeho konec přijde až tehdy, když Babiš pronese svou obvyklou větu na rozloučenou: „Já ho neznám, nevím, kdo ho přivedl.“

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní