Nejste černoši, vzkazuje černochům starý bílý muž

Joe Biden umetá Donaldu Trumpovi cestičku k dalším čtyřem letům v Bílém domě.

Biden alespoň zdánlivě sjednotil Demokratickou stranu a v boji o Bílý dům si dokázal vybudovat solidní pozici. Nejvyšší čas střelit se do vlastní nohy, jak s oblibou říkají Američané.

Rozhlasovým rozhovorem v pořadu The Breakfast Club - populárním zejména mezi černošskými mileniály - proplouval politický rutinér dlouho zkušeně, na otázky ohledně progresivismu ve své kampani či legalizaci marihuany odpovídal buď vágně, nebo se jim úplně vyhnul. Na konci pořadu ale vypustil větu, která se s ním zřejmě potáhne po celou dobu kampaně.

„Pokud máte problém rozhodnout se, zda jste pro mě, nebo pro Trumpa, pak nejste černí,“ vzkázal Biden černošským voličům.

Jestli jsou v USA nějaká témata v posledních letech obzvlášť citlivá, tak gender a rasa. A teď jeden „starý bílý muž“ vzkazuje černochům, že vlastně černoši nejsou, když ho nebudou volit.

Ono nejde ani tak o černošské voliče Trumpa. Ty Bidenův výrok může akorát tak utvrdit v jejich volbě, na které by se ale stejně zřejmě nic nezměnilo. A navíc jich je opravdu málo.

Ani se nedá předpokládat, že by teď Afroameričani houfně přecházeli ke kandidátovi Republikánů. Spíš začnou znovu sílit hlasy, podle kterých bere Demokratická strana přízeň černošské populace jako samozřejmost. Tím spíš Biden, který byl viceprezidentem za vlády Baracka Obamy a hodně hlasů černých voličů mu připadlo i díky tomu.

Biden tak lehce může přijít o voliče Bernieho Sanderse, Elizabeth Warrenové či Kamaly Harrisové, kteří by se k němu po vypadnutí svých kandidátů za normálních okolností přiklonili. Teď možná budou „hlasovat nohama“.

Nehledě na to, že Trumpova kampaň dostala silnou munici, kterou už začíná využívat. Poradkyně současného prezidenta Katrina Piersonová označila Bidenovův výrok za „rasistický a dehumanizující“.

Další útok už zřejmě povede její šéf. Do voleb bude mít ještě hodně příležitostí.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní