Trump – Pelosiová: stručná historie jedné dětinské války

Vztah prezidenta USA a předsedkyně Sněmovny reprezentantů dospěl do bodu, kdy si navzájem předhazují morbidní obezitu a psychické problémy.

Trump – Pelosiová: stručná historie jedné dětinské války
Prezident USA Donald Trump a předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová | Profimedia.cz

Když americký prezident Donald Trump začátkem týdne oznámil, že každý den bere antimalarikum hydroxychlorochin jako prevenci proti možné nákaze koronavirem (jehož účinnost se přitom zatím neprokázala), neváhala šéfka sněmovny za Demokratickou stranu Nancy Pelosiová ani chvíli a využila další možnosti se do Trumpa strefit.

„Byla bych raději, kdyby neužíval něco, co není schváleno vědci. Zejména vzhledem k jeho věku a morbidní obezitě," sekla Pelosiová po šéfovi Bílého domu v televizním rozhovoru pro CNN. Dobře věděla, co bude následovat. Trump se do slovních potyček nechává zatáhnout rád, tím spíš, pokud jde o jeho dlouhodobou rivalku. V reakci ji označil za „nemocnou ženu s mnoha psychickými problémy".

„Dala jsem mu ochutnat jeho vlastní medicíny," řekla pak Pelosiová spokojeně na tiskové konferenci s tím, že jen citovala, co o Trumpovi říkají doktoři. Zároveň upozornila na to, že Trump podobné výroky pronáší na adresu žen běžně a podává to jako humor.

Dětinské nadávky a okopávání kotníků dokazují, kam až vyeskalovala dlouhotrvající rivalita mezi dvěma vysoce postavenými politiky USA.

Nenávist a modlení

Vzájemná animozita mezi Trumpem a Pelosiovou má zřejmě ještě delší historii, opravdová válka slov a naschválů však začala loni v lednu, v době vrcholícího státního shutdownu. Poté, co Pelosiová odmítla pozvat Trumpa na tradiční přednes zprávy o stavu Unie, zrušil ji prezident naplánovanou cestu za vojáky do Afghánistánu. Když pak na Trumpův výstup před sněmovnou konečně došlo, provázela jej Pelosiová obracením očí v sloup, úšklebky a ironickým potleskem.

Poté, co Pelosiová loni v září po několika měsících váhání konečně souhlasila se zahájením procesu impeachmentu na prezidenta USA, změnil se jejich vztah v ničím neskrývanou nenávist. I když šéfka sněmovny to tak (alespoň navenek) nevnímala. „K nikomu nechovám nenávist," odpověděla na otázku, zda ji vůči Trumpovi cítí, „byla jsem vychována jako katolička. Stále se za prezidenta modlím. V jednom kuse."

Trump bral celý proces impeachmentu jako velkou osobní urážku, „otevřenou válku proti demokracii" a šéfku sněmovny obvinil z porušení přísahy. „Šílenou" Pelosiovou a její kolegy z Demokratické strany pak v čase vánočním zasypal urážkami a obviněními na své oblíbené platformě twitteru.

Nepodaná ruka a roztrhaný projev

Dosavadní vrchol této dětinské války, odehrávající se v kulisách vrcholné americké politiky, přišel letos v únoru při další Trumpově zprávě o stavu Unie. Uražený prezident kvůli domnělým křivdám nepodal při svém příchodu Pelosiové ruku. Předsedkyně sněmovny pak během jeho vystoupení dávala znovu okatě najevo svou nevoli, a když bylo po všem, vstala a vzteky roztrhala kopii řeči, kterou ji Trump podal místo své ruky.  „Vzhledem k alternativě to byl akt zdvořilosti,“ popsala pak svou reakci.

Od té doby se obě strany konfliktu zdálky ostřelují a dělají další naschvály. Třeba když Trump koncem března nepozval Pelosiovou na podepsání dohody o státní pomoci ve výši 2,2 bilionu dolarů, kterou šéfka sněmovny v době pandemické krize pomáhala vyjednat. Nebo když Pelosiová odmítla nabídku Bílého domu na dodání rychlotestů do Kapitolu.

Zatím poslední fází otevřené války je pak přestřelka s „morbidní obezitou" a „psychickými problémy". Do podzimních prezidentských voleb se ještě určitě přiostří.