Nejistota je král

Jsou samozřejmě výjimky, ale většina z nás potřebuje v životě alespoň nějaké jistoty. Zvlášť když se všechno kolem mění, rozpadá. Slunce vychází na východě, pražská Slavia skončí ve fotbale druhá, Británii vládne Alžběta II.

Na konci minulého týdne jsme přišli už o druhou z někdejších tří jistot. Britská panovnice zemřela v 96 letech a po závratných 70 letech na trůnu. Po desítkách let čekání stane v čele monarchie její syn Charles, ale že by novému králi Karlu III. bylo co závidět, to se opravdu říct nedá. Nahradit v čele „firmy“ takřka bezchybnou Alžbětu nejspíš nejde a velmi brzy se může potvrdit to, co mnozí tušili už dávno: že svorníkem Spojeného království nebyla a není samotná monarchie, ale osoba královny Alžběty II. Podrobně se Alžbětinu odkazu i Karlovu nástupnictví věnujeme v tématu tohoto čísla.

Kolem jistot se točí i další velká témata tohoto vydání týdeníku Hrot. Pod dojmem pádu banky Lehman Brothers v roce 2008, kdy nezajištěné rizikové spekulace vyvolaly světovou finanční krizi, vznikla povinnost jistit termínové obchody. Jenže nikdo jaksi nepočítal s astronomickým růstem cen energií, jaký nyní zažíváme. Výsledkem je, že výrobci elektřiny musejí skládat astronomické (mnohamiliar­dové) jistiny na aktuálně uzavírané kontrakty. Třeba za rok z nich budou mít královské zisky, jenže teď je povinnost skládat burze garance žene ke krachu. Kolik to bude ve výsledku stát a jestli nakonec nedojde ke změně celého systému obchodování s elektřinou, se dočtete v analýze, kterou jsme tématu věnovali.

Letitou jistotou bývala v Evropě výroba automobilů. Volkswagen se přetahoval s Toyotou o pozici největšího výrobce aut a evropské značky, včetně mladoboleslavské Škody, patřily všude na světě ke špičce. Nekompromisní zelenání a odklon od „špinavých“ spalovacích motorů však mohou z Evropy, přinejmenším ve světě aut, udělat mocnost druhého řádu. O tom, jestli bude nakonec Evropa skutečně bez špičkového know-how, závislá na dovozu klíčových součástek a ochotná stát se montovnou čínských baterek, bez nichž se její vlastní auta doslova nehnou z místa, si přečtete víc v aktuál­ním čísle.

Ne všechny změny jsou nutně k horšímu a některé vyloženě vítáme. Z rozhovoru s lékařkou Janou Zárubovou se například dozvíte, jak velké pokroky jsme udělali v léčbě epilepsie, kterou trpí na čtvrt milionu Čechů. A také, že máte zahodit klacek a pozorně se dívat, když ve vašem okolí někdo dostane záchvat.

V tomto čísle Hrotu se mimo jiné dozvíte i to, k čemu jsou dobré vosy (a že jsou) a proč vždy koncem léta tak vyvádějí. A že v Rusku momentálně probíhá režimní indoktrinace dětí jako vystřižená z Hitlerovy třetí říše. Některé věci se zjevně nemění. Bohužel.