Nebezpečná výprava králičí norou

Nebezpečná výprava králičí norou
ilustrační foto | Profimedia.cz

To, co čtete, hodně prozradí o tom, jací jste.

Vsadil bych se, že pokud třeba pravidelně čtete Hrot, chyběli jste na začátku září na Václavském náměstí a nechystáte se tam ani 28. září. Možná nesouhlasíte se vším, co dnešní vláda dělá, ale chápete, v jakém stavu stát přebírala, co se od té doby stalo, a hlavně nechcete být spojováni s lidmi, kteří ony demonstrace pořádají.

Do hlavy ruského prezidenta Putina nevidíme (ostatně jako nikdo), ale z jeho současné rétoriky čpí názory, které před více než sto lety hlásal propagátor velkoruského spasitelství a odporu k západní dekadenci Ivan Iljin. Putin si samozřejmě Iljina našel (respektive mu byl „najit“ někým z jeho okolí), protože uměl zformulovat myšlenky tak, jak by to kágébácký kádr sám těžko dokázal. Ale výsledek je týž, jako když bezstarostně svištíte svou facebookovou či twitterovou králičí norou – najdete jen potvrzení a zesílení vlastních názorů, a tím i postrčení přes kritickou mez, kdy po­dle nich začnete jednat. A tisíce Rusů aby se teď honem učily číst jízdní řády a hledaly, kde nechal tesař ještě díru.

Opačným směrem, z temné na světlou stranu, postrčilo čtení developera Luďka Sekyru. Je pozoruhodné sledovat, s jakou lehkostí člověk, od devadesátých let zanořený do pražské komunální politiky, chrlí citáty významných světových (etických) filozofů. Zní až překvapivě přesvědčivě, byť si o upřímnosti proměny pragmatika s telefonem na problematické figury zdejšího polosvěta ve filantropa, osvíceného stavitele moderních měst a feministu můžete myslet cokoli. V době, kdy tu máme komunální volby, při nichž zase bude hrát prim (ne)stavění, je rozhovor s mužem, jehož největší projekty (Smíchov, Rohan a Žižkov) zásadně ovlivní budoucí tvář hlavního města, určitě zajímavý. Ostatně posuďte sami.

Co čte Cyril Regner z Energetického holdingu Malina, vážně netušíme. Nováček mezi českými solárníky s vlastní fabrikou v Číně důkladně rozčeřil masivní PR kampaní český byznys se střešní fotovoltaikou i tepelnými čerpadly a znepokojená konkurence varuje potenciální zákazníky, aby četli – hlavně mezi řádky. Víc si o Regnerově byznysu můžete přečíst v tématu tohoto čísla.

Hodně minulý týden četl i náš redaktor Jan Němec; jako jeden z mála se ponořil do hlubin 250stránkové dopadové studie legalizace marihuany v Česku. O tom, že byste se jako kuřáci či malopěstitelé „trávy“ měli registrovat, už jste nejspíš někde slyšeli. Z naší analýzy pirátského návrhu vyčtete, jak by komerční i rekreační pěstování marihuany doopravdy mohlo fungovat. A že tohle Piráti opravdu neodflákli.

Takže: čtěte, ale čtěte kriticky. A čtěte Hrot.