Návrat na pražskou burzu

Po letech klesajícího zájmu se české akcie opět těší rostoucí přízni investorů. Největším překvapením je Pilulka.

Po dlouhé roky měla pražská burza pověst spíše nudného akciového trhu, kde se nic moc neděje. Vývoj posledních dnů a týdnů přináší naději, že se situace obrací k lepšímu. Do českých akcií směřují nové peníze od českých i zahraničních investorů a některé tituly vykazují velmi zajímavé zhodnocení. Nejvíc to v poslední době platí o společnosti Pilulka Lékárny.

Je to docela slušná jízda. Jedna akcie Pilulky se v říjnu loňského roku upisovala na horní hranici rozpětí, tedy za 424 korun. První den obchodování – tedy 26. října – kurz skokově vzrostl o 18 procent na 500 korun za akcii. Do nového roku Pilulka vstoupila s kurzem 585 korun. Během první poloviny ledna vývoj nabral na dynamice a ve čtvrtek 14. ledna už jedna akcie vycházela na 805 korun. To máme skoro dvojnásobný růst během tří měsíců.

Emise Pilulky se trefila do správné doby, která přeje internetovým obchodům a prodeji léčiv. Zkrátka žijeme v čase, kdy popřát někomu hodně zdraví je víc než jen planá fráze. Po úvodní skepsi ožil také zájem o akcie České zbrojovky neboli CZG, které vstoupily na burzu krátce před Pilulkou. Stačilo k tomu oznámení, že vedení CZG jedná o převzetí legendárního amerického výrobce střelných zbraní Colt Holding Company. Během dvou dnů akcie CZG posílily až o 20 procent, ve čtvrtek však o část zisku přišly.

Zájem investorů se vrací také k titulům, které dlouhodobě tvoří základ pražské akciové burzy. Tak například akcie ČEZ od počátku roku do 14. ledna (pro puntičkáře: stav k 14:00 hodin) posílily o 6,5 procenta, Komerční banka o 7,9, a Kofola dokonce o 12,5 procenta. Rostoucímu zájmu se těší i dříve přehlížené tituly, jmenovitě Stock Spirits a Photon Energy.

Rostoucí kapitálový trh, co se týká ceny i nabídky akcií, není výhodný jen pro omezený okruh burzovních investorů a spekulantů. Peníze v akciových či smíšených podílových fondech a penzijních fondech mají stovky tisíc Čechů. Mohou to být miliony, až opadne vrozený konzervatismus projevující se preferováním podílových a penzijních fondů zaměřených na státní dluhopisy. Ty jsou sice stále skoro bezrizikové, ale s ročním zhodnocením je to bída.

Rostoucí akciový trh je dobrá zpráva nejen pro investory. Můžeme jej totiž považovat za projev očekávání, že v příštích letech se budeme mít lépe a že nás čeká lepší budoucnost.