Na zateplení chybí miliarda, peněz je přitom víc než dost

Státu došly peníze na energetické úspory. Těch je přitom hodně, jen ne ve správném šuplíku.

Na 325 bytových domů zřejmě nedosáhne na peníze z Integrovaného regionálního operačního programu, v němž si zažádaly o dotaci na zateplení, výměnu oken a další opatření s cílem snížit spotřebu energií. Žádostí se totiž sešlo mnoho a podle aliance Šance pro budovy převyšují vyčleněný 5,5miliardový balík přinejmenším o miliardu korun.

To je poměrně překvapivé. Jen o málo věcech lze aktuálně říct, že je na ně k dispozici opravdu dost peněz. Úspory energií mezi ně určitě patří. Jsou považovány v podstatě za nový energetický zdroj. Když teplo či elektřinu nespotřebujete, vystačíte si s menším množstvím plynu, uhlí či ropy a vyprodukujete i méně CO₂. 

To je samozřejmě po chuti jak Evropské unii, tak českému státu, který se ke společným klimatickým cílům připojil. Podle toho je nachystána i podpora. Třeba z aktuálně hojně diskutovaného balíku 182 miliard na obnovu ekonomiky po koronaviru má jít na opatření související s klimatickou změnou rovnou 37 procent. Na zateplení směřují také miliardy z prodeje emisních povolenek, jejichž cena je aktuálně rekordní a díky tomu jsou rekordní i zisky státu z jejich prodeje.

Jak je tedy možné, že stovky bytovek tentokrát zřejmě ostrouhají? To, že se někde válejí peníze, ještě neznamená, že je snadné si na ně sáhnout. V programu bylo původně k dispozici 15 miliard, ministerstvo pro místní rozvoj je však pro nezájem sesekalo. V poslední výzvě tak nakonec zůstalo jen 5,5 miliardy, původně dokonce pouze 3,5.

Vtom se však začaly žádosti najednou hrnout. To je i logické. Kdo má zkušenosti s jednáním SVJ, ví, že jde o orgány, které se svou akčností a flexibilitou rovnají zhruba tuzemským státním institucím. Na všechna jednání, hlasování a vypracování žádostí zkrátka potřebovaly trochu víc času. Kdyby byl stát co k čemu, místo škrtů v programu by se jim s tím snažil v maximální možné míře pomoci, a celý proces tak urychlil.

Nyní, když jsou žádosti podané a projekty nachystané, hrozí, že finance obyvatelé bytovek nedostanou, protože peníze sice jsou, ale nejsou připravené. Až zase připravené budou, nemusí mít strnulá esvéjéčka náladu a chuť projekty přepracovávat a složitý proces opakovat. Desítky miliardy valící se do Česka z Evropy pak budou složitě hledat využití, stát narychlo začne vymýšlet nesmysly, co s nimi, a nakonec i to, jak naplnit společný cíl úspory energií, ke kterému se zavázal. 

Dolití „pouhé“ jedné miliardy na zateplení do aktuálního programu se několikanásobně vrátí a dává určitě mnohem větší smysl než mnohá jiná opatření na podporu ekonomiky po koronaviru. Najde ji stát? Tipujeme, že na rozdíl od miliard na nákup neschválené ruské vakcíny spíše ne.