Morávkovu obchodnímu centru se loni dařilo, vydělalo čtvrt miliardy

Olomoucká Galerie Šantovka, srdce podnikatelské říše developera Richarda Morávka, má za sebou dobrý rok. I přes covidová omezení jí rostly tržby a EBITDA zisk dosáhl 267 milionů korun.

Morávkovu obchodnímu centru se loni dařilo, vydělalo čtvrt miliardy
Richard Morávek | Tomáš Novák týdeník HROT

Hanácký miliardář a dlouholetý spojenec bankéře Pavla Hubáčka, developer Richard Morávek, byl kvůli covidu sice pod značný tlakem, výsledky jeho klíčových firem však ukazují, že otřesy na trhu v souvislosti s uzavírkami obchodů nakonec ustál dobře. 

Jeden z největších chrámů konzumu na Moravě i v celém Česku, olomoucká Galerie Šantovka, kterou Morávek otevřel bezmála před deseti lety, totiž loňský rok uzavřel s meziročně vyššími tržbami i ziskem. Podle aktuální výroční zprávy loni firma utržila 385 milionů korun, asi o osmnáct milionů více než v roce předcházejícím. 

Zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) dosáhl za toto období úrovně 267 milionů korun, což znamená meziroční nárůst o čtrnáct milionů korun. Vyšší čísla zaznamenala nákupní galerie také v návštěvnosti, neboť eviduje o 800 tisíc hostů více, než tomu bylo v roce 2020.

„Ekonomický úspěch není nikdy dán jednou pro vždy, a proto se snažíme koncept obchodního centra inovovat a stále rozvíjet. V roce 2021 nabídku našeho centra například posílily světové značky jako Marks & Spencer či Rituals. Růst plánujeme i nadále – intenzivně chystáme redesign Šantovky i rozšíření stávající galerie, což ještě více posílí naše dominantní postavení regionálního lídra a upevní naše místo mezi 10 největšími a nejvýznamnějšími obchodními centry v republice,“ uvedl Richard Morávek. 

Ačkoliv se v roce 2020 projevil na tržbách krátkodobý propad kvůli slevám na nájemném, v loňském roce se už dařilo tržby stabilizovat. Negativním dopadem covidu pak pro Morávka byly zejména dlužné částky z nájemného u zkrachovalých společností Kara Trutnov a Pietro Filipi. Z pohledu velikosti firmy však šlo spíše o drobné ve vyšších stovkách tisíc korun. 

 

Kromě obchoďáku Šantovka má muž, který začínal v devadesátých letech s dovozem potravin a dnes je mimo jiné blízkým spolupracovníkem a obchodním spojencem bankéře Pavla Hubáčka, rozjeté projekty za 25 miliard korun, jak sám tvrdí. Zároveň totiž ovládá developerskou skupinu Redstone. V rámci ní staví kancelářské a bytové projekty v Olomouci, nebo chystá obří obchodně-kancelářský komplex Galerie Pernerka v Pardubicích. Nedávno například podepsal výstavbu dvou luxusních hotelů Marriott AC Hotel. Jeden vznikne v Olomouci a druhý právě v Pardubicích. 

Také skupina Redstone za sebou nemá špatný rok. V loňském roce její konsolidovaný zisk před zdaněním dosáhl výše 383,6 milionů korun a hodnota aktiv poprvé překročila hranici čtyř miliard korun. 

„Na to, co se teď kolem nás děje, se máme velmi dobře. Byty se prodávají, příprava všech projektů pokračuje. Uvidíme, co se bude dít s cenami stavebních prací v příštích a přespříštím roce,” hodnotí pro Hrot Richard Morávek, který si přes léto dělá radost svým francouzským vinařstvím Escot, kde rekonstruuje tamní areál.