Glosa: Válek je spíš než ministr hasič jednoho průšvihu za druhým

Problém je, že na přesčasech naše zdravotnictví do značné míry stojí.

Glosa: Válek je spíš než ministr hasič jednoho průšvihu za druhým
Vlastimil Válek | Profimedia.cz

Nechceme strašit, ale kroky mladých lékařů by již brzy mohly v konečném důsledku snížit kvalitu poskytované péče v Česku. Pokud tedy naplní své předchozí hrozby a skutečně začnou ve velkém odmítat sloužit přesčasy.

Na druhou stranu, je fér, že nás na to hlavní aktéři připravili dopředu. Schválený zákon umožnil, aby se zdvojnásobil počet hodin přesčasů u lékařů na 832 hodin ročně, pro záchranáře až na tisíc hodin přesčasů za rok. „Pokud to projde, přesčasy zcela odmítneme sloužit,“ upozornila Sekce mladých lékařů České lékařské komory.

Na to, aby dřeli jako koně několik dní v kuse, prý už nejsou zdravotníci zvědaví. Chtějí žít normální život, tedy mít i nějaký volný čas. A odejít v pátek na službu s tím, že se domů vrátí třeba v pondělí večer, za to jim snad ani ten prestižní diplom nestojí. Rozumíme.

Problém je, že na přesčasech naše zdravotnictví do značné míry stojí. Jak lékaři vedení nemocnic informují, přesčasové hodiny nebudou sloužit už od prosince. Podle lékařské komory by to mohlo vést k odložení plánované péče. Personál nemocnic by se pak primárně staral o akutní pacienty.

Co na to stát? Prostřednictvím politiků zatím kouká. A pravděpodobně doufá, že většina mladých doktorů „vyměkne“.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek prozatím tajuplně prohlásil, že „má plán“. Nejdříve ho ale chce projednat s dalšími ministry. Do prosince očividně času dost, protože znovu se s mladými lékaři chce sejít až koncem října.

Tak snad ten plán stojí za to. Aby nemocnice nemusely omezovat svůj provoz a lékaři pracovali v podmínkách, které můžeme označit za lidské – to bychom si snad měli přát úplně všichni.