Opozice kritizuje Válka za nedostatek antibiotik. Proč tedy nenavrhne řešení?

Je férové říct, že pozice českého ministerstva je vůči globálním výrobcům a distributorům léků poměrně slabá, jakkoli to rodiče nemocných dětí nemusí vůbec zajímat.

Opozice kritizuje Válka za nedostatek antibiotik. Proč tedy nenavrhne řešení?
Vlastimil Válek | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Česko stále není připraveno na případnou podzimní vlnu bakteriálních onemocnění, na která by zabrala antibiotika. Chybí zejména jednoduché léky s účinnou látkou penicilin, a to jak v tabletové formě pro dospělé, tak v sirupu pro děti.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek slibuje řešení situace už bezmála rok. Chvilku měli lidé obvolávat lékárny napříč republikou (ministr radil, ať obvolají stovku lékáren), pak jsme doufali, že problém vyřeší teplé počasí (takže kam nemůže slunce, tam musí lékař, ale naruby). Válek si za svou podivuhodnou komunikační strategii kritiku zasloužil a v Hrotu jsme se k ní nejednou přidali.

Pozornosti by však neměla ujít ani opozice. Poslanci ANO, kteří mají zdravotnictví v gesci, tedy lékaři Kamal Farhan a Jiří Mašek, by bez Válka své profily na sociálních sítích snad ani neměli čím plnit.

Neznalý člověk by mohl nabýt dojmu, že Válek léky přímo vyrábí a syslí doma ve sklepě. Jak v rozhovoru pro Hrot řekl šéf lékárníků Aleš Krebs, problém je celoevropský a vyžaduje řešení na úrovni Evropské unie. Je férové říct, že pozice českého ministerstva je vůči globálním výrobcům a distributorům poměrně slabá, jakkoli to rodiče nemocných dětí nemusí vůbec zajímat.

„Na příkladu neschopnosti Válka zajistit léky je hezky vidět neschopnost vlády P. Fialy řešit jakýkoli problém, který se týká lidí. Za to, že nejsou léky pro děti, nese ovšem odpovědnost i předsedkyně TOP 09 Pekarová, která pana Válka vybrala,“ napsal Farhan.

Tak jo, viníky jsme našli. Ten výčet bychom ale dali dohromady i bez pana poslance. Toho bychom poprosili, aby jako odborník konečně zveřejnil něco, čím by se ti „břídilové“ ve vládě mohli inspirovat.