Miliardáři letí na Letňany

Projekty za desítky miliard korun, tisíce nových bytů a kanceláří, desetitisíce nových obyvatel. To je budoucnost Letňan, dnes trochu opomíjené části Prahy, kterou jim chystají nejbohatší tuzemští byznysmeni i premiér Babiš.

Miliardáři letí na Letňany
Marek Dospiva | Archiv

Ten pohled dodnes udiví. Vylézt z metra na konečné zastávce Letňany znamená ocitnout se mezi poli na jedné straně a areálem výstaviště na straně druhé, přičemž zvláštní panorama dotváří ještě nedaleké letiště. Snad jedině vzdálené panelákové sídliště na severu napoví, že se stále ještě nacházíme v hlavním městě. Ale proč zrovna do těchto odlehlých míst ústí nejdůležitější dopravní spoj v Praze – tedy metro – je otázkou za milion. Nebo spíše za několik miliard. 

Městská část Praha 18 – Letňany, která se rozkládá na necelých šesti kilometrech čtverečních v severovýchodní části města a žije v ní asi 21 tisíc lidí, se totiž pomalu stává největším centrem zájmu developerů a českých miliardářů. Nikde v Praze ani jinde v republice se nekoncentrují tak ambiciózní projekty českých miliardářů jako právě zde. 

Jejich zdejší plány jsou nebývalé. Jen první odhady hovoří o tom, že do 15 až 20 let by se díky nim mohl počet místních obyvatel více než ztrojnásobit.   

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit