Developerský gigant CTP si jde na burzu pro 24 miliard

Největší developer a majitel průmyslových parků ve středoevropském regionu, společnost CTP Remona Vose, hodlá část akcií prodat na burze. Investorům nabídne 15 procent firmy a očekává za ně až 900 milionů eur (cca 24 miliard korun). Peníze chce použít na další expanzi. 

Developerský gigant CTP si jde na burzu pro 24 miliard
CTP Park | CTP

Pokud se očekávané ocenění potvrdí, z Nizozemce, který developerskou firmu založil v roce 1998 v Humpolci, se stane bezesporu jeden z nejbohatších evropských byznysmenů. Celou CTP by totiž operace ocenila na více než 5,9 miliardy eur, tedy zhruba 157 miliard korun. 

Kdyby měl rodák z nizozemského Stadskanaalu český pas, zařadil by se v tuzemských žebříčcích nejbohatších Čechů bezpečně na druhé místo za vládce PPF Petra Kellnera. 

„Když jsem v Česku koncem 90. let CTP zakládal, byl jsem nadšený místním podnikatelským duchem a atmosférou celého regionu střední a východní Evropy. Nyní téměř po čtvrtstoletí nepřetržitého růstu jsme největším developerem a vlastníkem logistických nemovitostí v regionu a jsme připraveni na další fázi rozvoje firmy. Věřím, že kombinace našich dlouhodobě skvělých hospodářských výsledků, znalosti regionu a perspektivy dalšího růstu činí z CTP atraktivní investiční příležitost,“ uvedl Remon Vos, zakladatel a generální ředitel CTP, v oficiálním prohlášení.

Vstup na největší akciovou burzu v zemích EU je dalším krokem, kterým Vos chce vylepšit palebnou pozici pro další projekty v různých zemích Evropy. Už v září 2020 společnost  vydala první sadu dluhopisů ve výši 650 milionů eur. Následovaly ještě další dvě emise, a celkový objem vydaných dluhopisů tak dosáhl na 1,55 miliardy eur.

Firmě se navzdory celosvětové pandemii koronaviru dařilo růst. Ke konci roku 2020 bylo ve výstavbě téměř milion metrů čtverečních pronajímatelných ploch, které budou dokončeny v průběhu letoška. Z toho bylo 63 procent již pronajato stávajícím či novým klientům. Roční příjem z pronájmu v daném období činil 344 milionů eur. Firma nedávno například vstoupila do Bulharska a chystá se do Rakouska. 

Portfolio skupiny v tomto roce výrazně přesáhne sedm milionů metrů čtverečních a do dvou let by mělo dosáhnout deseti milionů metrů čtverečních pronajímatelných ploch. 

„Celosvětově jsou výhledy logistických nemovitostí velmi atraktivní. Současná situace urychlila několik faktorů, mezi nimi například masivní růst e-commerce, který vede k dlouhodobé skokové změně poptávky po logistických službách a prostorech,“ uvedl také  Vos. 

CTP se před časem rozhodla vydat zelené dluhopisy v návaznosti na svůj závazek z roku 2019 certifikovat celé své portfolio logistických a průmyslových projektů podle nejvyšších standardů BREEAM, což je uznávaný evropský standard ukazující udržitelnost a energetickou šetrnost nemovitostí. V tomto ohledu patří k premiantům na evropském trhu. 

Skupina CTP drží nemovitostní portfolio v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Srbsku, Rumunsku, Bulharsku a nyní se chce prosadit také v Polsku a Rakousku.