Megaobchod se Saúdy. Erdoğan chce snížit závislost Turecka na Západu, ve hře je i Moskva

Turecký prezident Erdoğan obrací svou zemi na východ – se Saúdskou Arábií vyjednává obchody za padesát miliard dolarů.

Megaobchod se Saúdy. Erdoğan chce snížit závislost Turecka na Západu, ve hře je i Moskva
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | foto Profimedia.cz

Zástupci státní ropné společnosti Saudi Aramco, jedné z největších firem světa, se minulý týden v Ankaře setkali s přibližně osmdesáti tureckými dodavateli, aby prodiskutovali potenciální projekty v hodnotě padesáti miliard dolarů, píše agentura Bloomberg.

Podle šéfa asociace tureckých dodavatelů Erdala Erena by se potenciální projekty měly rozjet do roku 2025. „Aramco chce ve svých projektech vidět co nejvíce tureckých dodavatelů,“ řekl Eren. „Plánují výstavbu rafinerií, potrubí, správních budov a další infrastruktury v celkové investiční hodnotě padesát miliard dolarů.“ Aramco brzy sestaví seznam dodavatelů, kteří budou na projektech pracovat; obě strany se mají brzy sejít znovu, už v Saúdské Arábii.

Pro ekonomiky obou zemí je to významná chvíle. Aramco je třetí nejhodnotnější společností na světě a má obrovský vliv na globální ropný trh. Turecké podniky mezitím tvrdě zasáhla válka na Ukrajině a smrtící zemětřesení na začátku tohoto roku, které si celkem vyžádalo životy asi padesáti tisíc lidí.

Stín Džamála Chášukdžího

Ekonomická výhodnost tak dává zapomenout na diplomatické roztržky posledních let. Turecko a Saúdská Arábie se v průběhu posledních let vzdálily kvůli vazbám tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana na islámskou politickou organizaci Muslimské bratrstvo (již Rijád nemůže vystát). V roce 2018 vztahy Arabové dále poškodili motorovou pilou, jíž na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu rozřezali americko-saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.

Odborníci, jež cituje server Al-Monitor.com, se domnívají, že dohoda o masovém zaangažování tureckých dodavatelů v saúdskoarabské ekonomice je součástí snahy Ankary o obnovení starých vazeb a zvýšení ekonomické nezávislosti Turecka na Západu.

Imdat Öner, bývalý diplomat a hlavní politický analytik z Institutu veřejné politiky Jacka D. Gordona z Florida International University, uvedl, že zájem společnosti Aramco o zapojení tureckých dodavatelů signalizuje snahu Rijádu o usmíření s Tureckem.

„Významným krokem v tomto procesu bylo rozhodnutí tureckého soudu zastavit proces s 26 Saúdskými Araby obviněnými z vraždy Džamála Chášukdžího a předání případu z Turecka saúdskoarabským úřadům,“ řekl Öner Al-Monitoru. Předání „vyšetřování“ Chášukdžího vraždy bylo klíčovým požadavkem, jímž Rijád podmiňoval jakékoli usmíření.

Štědrý korunní princ

Öner řekl, že dobré vztahy se Saúdskou Arábií, zejména pokud jde o investice a obchod, mají u turecké vlády přednost před snahou o spravedlnost v Chášukdžího případu. „Prezident Erdoğan aktivně hledá příležitosti ke zmírnění ekonomických tlaků na tureckou ekonomiku. V tomto kontextu by smlouvy se zeměmi Perského zálivu a společnostmi, včetně Aramca, měly být vnímány jako Erdoğanova povolební strategie, která má částečně zmírnit vážné ekonomické problémy, jimž Turecko čelí,“ dodal Öner.

Turecká ekonomika prochází výraznou měnovou krizí, lira devalvuje a Erdoğan v květnu vyhrál své třetí funkční období jen těsně. Ředitel tureckého výzkumného programu při The Washington Institute Soner Cagaptay uvedl, že saúdskoarabský korunní princ a de facto vládce Muhammad bin Salmán je k Erdoğanovi „už více než rok velmi štědrý“. Klíčovým momentem bylo právě odevzdání Chášukdžího případu do rukou Rijádu. Královské rodině to umožnilo vyhnout se odpovědnosti – a reakce na sebe nenechala dlouho čekat.

„Korunní princ prostě vzal pět miliard dolarů a uvolnil je k investicím do turecké ekonomiky, aniž by kladl jakékoli podmínky,“ řekl Cagaptay. „Tyto peníze spolu s dalšími penězi z Perského zálivu, Spojených arabských emirátů a Ruska, které přišly, pomohly Erdoğanovi stabilizovat volně padající liru a zároveň rozdat některé z těchto peněz ve formě velmi štědrých dávek sociálního zabezpečení. „Zvýšení mezd, odpuštění půjček, levné úvěry… Lze říci, že Putin a monarchie Perského zálivu společně pomohli Erdoğanovi volby vyhrát a toto je další fáze.“