Masakr se nekoná

Ještě nedávno by si asi každý ťukal na čelo, kdybychom považovali meziroční pokles výkonu ekonomiky na úrovni téměř jedenácti procent za dobrou zprávu, ale v těchto zvláštních časech to asi chápe každý. Mohlo to být o hodně horší.

Na půldruhého měsíce ochromená ekonomika měla podle mnoha zvěstovatelů katastrof propadnout mnohem více. Ale zpráva českých statistiků z konce minulého měsíce ukázala, že český byznys stojí na zdravých základech. Vynikne to zvláště při srovnání s Německem, které propadlo ještě o procentní bod více. A eurozóna dostala dokonce patnáctiprocentní ťafku.

Nejen covid

Při hodnocení musíme být opatrní, protože jde zatím stále jen o odhady, které se v turbulentních dobách obvykle později celkem výrazně upřesňují, ale i tak lze vyvozovat nějaké základní závěry. Tím hlavním je nesporná skutečnost, že problém se koncentruje přinejmenším u nás a v Německu v automobilovém průmyslu. A to také znamená, že covid není vůbec jediným kladivem, které na nás dopadá. Autoprůmysl trpí politicky naordinovanou transformací na elektromobilitu, kde ani zdaleka není vidět na konec tunelu. O současné situaci v automotive přinášíme více v rozhovoru s Martinem Jahnem. Nicméně toto odvětví by se citelně propadlo i bez pandemie, která ho jen postrčila v čase o rok či dva dopředu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit