Hranice už vám nezablokujeme

Podle Rudolfa Anschobera zatím žádný Čech do Rakouska koronavirus nezavlekl. „Češi a Češky jsou srdečně vítáni,“ říká v rozhovoru pro týdeník Hrot jeden z nejznámějších kritiků Temelína.

Hranice už vám nezablokujeme
Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober | Profimedia.cz

Kdybyste se před pandemií kohokoliv kdekoliv na světě zeptali, jestli zná jméno svého ministra zdravotnictví, nejspíš by tápal. Kdybyste pak po něm chtěli jméno ministra zdravotnictví sousední země, nechápavě by na vás třeštil oči. Jméno rakouského ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera ovšem v Česku není neznámé. A při jeho jmenování letos v lednu lidé z českých jaderných kruhů zpozorněli. Anschober totiž patří mezi veterány boje proti výstavbě Temelína a jaderné energetice vůbec. A z nové pozice by mohl české jaderné plány komplikovat mnohem efektivněji než doposud. Navíc se relativně úspěšně vypořádal s koronavirem, což mu vyneslo první místo na žebříčku popularity rakouských politiků, když zastínil dokonce i mezinárodní hvězdu, kancléře Sebastiana Kurze. „Rudi“ Anschober však obavy jaderných fanoušků mírní. „Po ministerstvu chci být už jen důchodce,“ říká v rozhovoru pro týdeník Hrot.

Váš český protějšek Adam Vojtěch od začátku pandemie budí dojem, že se každou chvíli nervově zhroutí. Vy naopak vypadáte, jako byste měl pořád dobrou náladu. Čím to je?

Všichni ministři zdravotnictví po celém světě jsou v tomto okamžiku nesmírně vystresovaní.

Vy také?

Já také. U někoho se to projevuje více, u někoho méně. Obecně jsem spíše klidnější člověk, a možná proto to u mě není tolik vidět, pro všechny je to však velká výzva. Nevím, jaká je právní situace v Česku, ale v Rakousku přisuzuje jeden hodně starý zákon z roku 1913 veškerou odpovědnost za epidemie a pandemie ministerstvu zdravotnictví. Tedy abych byl přesný, ten zákon se netýká pandemií, protože tehdy přicházela v úvahu jen regionálně omezená epidemie. Od 7. ledna, kdy jsem nastoupil do úřadu, jsme však vydali 140 právních aktů, nařízení a zákonů. To je dost náročné pro celé ministerstvo.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit