Loupež v zastoupení

V Česku se téměř všechno, co souvisí s bojem proti covidu-19, poměřuje s tím, jak to dělají v Německu. Dvojnásob to platí v případě pomoci živnostem a podnikům, kde se poukazuje na větší velkorysost a rychlost, s jakou mohou německé protějšky od tamních úřadů čerpat.

Fakt je, že německý systém podpor pro ty podnikatele, kteří přímo nebo nepřímo utrpěli poklesem tržeb, působí logicky a přehledně. Když se argumentuje tím, že v Německu podnikatelům a priori důvěřuje, tak stojí za to nejdříve se podívat na portál, přes který se o podporu žádá.

Z něj také vyplývá, že o některé typy podpor si postižený nežádá napřímo, ale v případě, že jde o příspěvek na krytí fixních nákladů (‚Überbrückungshilfe I-II-III‘), výhradně prostřednictvím „prüfende Dritte“, tedy prostřednictvím 46 tisíc pro tyto účely registrovaných daňových poradců, advokátů nebo auditorů). Jejich přítomnost fakticky nemá žádný jiný smysl, než ověřit, že je o pomoc žádáno oprávněně. Druhý německými úřady zmiňovaný důvod je rychlejší vyřizování žádostí v případě, že je bude vyplňovat někdo „s razítkem“. 

Tedy žádné takové, že by se v Německu dávaly peníze jen tak „mírnyx-týrnyx“ oproti nějakému čestnému prohlášení – naopak, požadavek třetí strana svědčí o tom, že je naopak uplatňována předběžná opatrnost přímo v designu.

Ano, mysleli to dobře, ale i v Německu se někdy vloudí chybička. Co čert nechtěl, v takhle nastaveném systému se podvádí. V uplynulém týdnu muselo kvůli podvodům spolkové ministerstvo hospodářství dočasně pozastavit zálohové výplaty, přičemž podvody páchal pod falešnou identitou někdo, kdo se za prüfende Dritte jenom vydával.

Smysl záloh byl přitom velmi rozumný – alespoň nějaké peníze z centrální pokladny poslat co nejrychleji, než se celý rozsah podpory „zprocesuje“ na úrovni jednotlivých spolkových zemí. Pikantní je to, že podvodníci jinak pracovali s údaji za reálné, skutečně existující firmy, jež měli v jednání o poskytnutí podpor zastupovat; akorát peníze neputovaly na konta postižených firem, ale podvodníků.

O tom, kolik ukradli, ministerstvo hospodářství mlčí jako hrob, ale šlo o minimálně milionové částky v eurech (celkově ale od loňského listopadu vyplatilo na zálohách 9,6 miliardy eur). Nyní zálohové výplaty opět běží. Zřejmě se jen bude muset kontrolovat, zda peníze chodí na ta čísla kont, z kterých předtím žadatelé něco berňáku na daních zaplatili. Zastoupení, nezastoupení.