Lithium je budoucností Česka

Strategický kov pomůže s transformací a zvýšením atraktivity Ústeckého kraje

Lithium je budoucností Česka
Cínovec – brána důlního závodu | foto ČEZ

Zvýšení energetické bezpečnosti, úspěšnou transformaci uhelných regionů i zachování více než stoleté tradice automobilového průmyslu České republiky pomůže zajistit produkce a zpracování lithia v Ústeckém kraji. Pro Českou republiku i Ústecký kraj jde o zásadní projekt a jeho realizace je prioritou. Představuje jednu ze zásadních aktivit směřujících ke zvýšení ekonomické atraktivity regionu. Projekt pokračuje dle plánu, finální rozhodnutí o jeho realizaci se očekává v letošním roce.

„Podpora zpracování lithia a transformace energetiky jak v Ústeckém kraji, tak v celém Česku je pro nás nesmírně důležitá. Lithium je hlavní surovinou pro výrobu baterií do elektromobilů a baterií pro obnovitelné zdroje, které už budujeme. Abychom zachovali počet pracovních míst ze současných uhelných provozů i v dalších letech, je úspěšná realizace lithium parku nezbytná,“ říká mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Nejvyšší zájem

Lithium je na seznamu strategických materiálů, který vytvořila Evropská komise. Nalézá se na něm celkem šestnáct prvků, v České republice se nacházejí dva – kromě lithia ještě mangan, jehož využití se také připravuje. Lithium má díky zařazení na seznam status nejvyššího veřejného zájmu. Česká republika by tak měla uchopit šanci stát se lídrem v produkci strategických materiálů, které má na svém území.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit