Letiště má o 650 procent víc cestujících. Pořád je to málo

Letní dovolené povzbudily provoz v Ruzyni, největší skok mají linky do Řecka, Egypta a Chorvatska.

Letiště má o 650 procent víc cestujících. Pořád je to málo
Letiště Václava Havla | Tomáš Novák týdeník HROT

Na Letiště Václava Havla se vracejí turisté. Podle aktuálních statistik v červnu tamní personál odbavil téměř 289 tisíc cestujících. Oproti loňsku jde o nárůst o více než 650 procent. Ve srovnání s květnem počet turistů vyskočil na dvojnásobek. Další nárůst letiště očekává v příštích měsících. Stále však není zdaleka na hodnotách roku 2019, kdy branami prošlo přes 17 milionů cestujících.

„Očekáváme, že za hlavní prázdninové měsíce odbavíme na Letišti Václava Havla Praha dohromady přes jeden milion cestujících. Jen za červenec by podle předběžných odhadů mohlo projít letištěm přes 550 tisíc lidí,“ řekl Jaroslav Filip, ředitel leteckého obchodu Letiště Praha.

Bylo by ale předčasné podléhat euforii. Pro srovnání se dá uvést, že minulý měsíc se na Letišti Václava Havla Praha realizovalo celkem 5058 vzletů a přistání (takzvaných pohybů), což představuje nárůst o 120 procent oproti loňskému roku. Do těchto statistik se souhrnně započítávají pravidelné, charterové, privátní i cargo lety. Před leteckou krizí, v roce 2019, to ale bylo za červen přes 15 tisíc pohybů.

Co se týká cíle cestujících, nejvíce se začalo létat do Řecka, Chorvatska a Egypta. Počet cestujících těmito směry rostl o stovky procent na každou destinaci. Na počet nejvíce cestujících ale letělo v průběhu června do Amsterodamu, na Rhodos či do Frankfurtu.

Cestující mohou aktuálně z Letiště Václava Havla Praha odletět do více než stovky destinací, které nabízí přes čtyřicet leteckých společností. Letecká společnost Blue Air spustila novou linku do Bukurešti, Aegean Airlines do Heraklionu, EgyptAir do Hurghady, Smartwings pak začaly létat do Nice na Azurovém pobřeží.

Nové destinace představily v Praze i nízkonákladové společnosti. EasyJet začal létat do Barcelony, Ryanair do Varšavy na letiště Modlin a Wizz Air zahájil provoz na linkách do Říma či Katánie. Maďarský nízkonákladový dopravce pak přidá do své sítě v průběhu září také novou linku do italské Neapole. K dispozici jsou rovněž pravidelné linky do řady oblíbených dovolenkových destinací, například v Chorvatsku, Španělsku, Řecku a Turecku. Pravidelně se létá i na Kypr, Maltu nebo Kanárské ostrovy.