Sbohem, levné letenky. Klimatická politika tlačí na aerolinky

Tažení evropských politiků za čistším vzduchem našlo vhodný terč v komerčním leteckém provozu.

Sbohem, levné letenky. Klimatická politika tlačí na aerolinky
ilustrační foto | Shutterstock.com

Připoutáte se a zhlédnete video o tom, co máte dělat, když vaše letadlo vybuchne. Než se nadějete, za nijak drobnou úplatu vám nabídnou jídlo, které již jako by někdo jednou snědl, a už abyste vystupovali. Levné aerolinky se netají tím, že je nezajímáte. Výměnou za to jste za chvíli (třeba) na Mallorce za tisícovku.

Tak to už nejspíš nikdy nezažijete - alespoň pokud uspěje nová vlna klimatické politiky, jež nachází podporu na různých důležitých místech Evropské unie. První na řadě jsou lety na krátkou vzdálenost.

Hlavním tahounem této vlny může od podzimu být šéfka německých Zelených Annalena Baerbocková. „Rodina cestující vlakem by měla platit za jízdenky méně než za letenky,“ citoval ji v půli května nedělník Bild am Sonntag, ponechávaje zdvořile od cesty dotaz, proč by rodina cestující vlakem měla platit za letenky. Za nešikovnou formulací Baerbockové však je seriózní zájem. „Lety na krátkou vzdálenost by dlouhodobě měly zmizet úplně,“ řekla, „za 29 eur na Mallorku? Klimatu nakloněný způsob zdanění letů by takové dumpingové ceny zastavil.“

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit