Kutilská renesance na obzoru

Češi se ve velkém pustili do rekonstrukcí domů. Banky hlásí rekordy v půjčkách

Kutilská renesance na obzoru
ilustrační foto | Archiv

Zatímco covidové restrikce dusily život v českých městech, za okny domácností se začalo dít něco velkého. Lidé hromadně naplánovali opravy domů a bytů. Některé stavební spořitelny proto teď hlásí rekordy v objemu půjčených peněz. Ta zpráva je zajímavá hned dvakrát: trend s sebou přinese několik potíží včetně nedostupnosti stavebních firem či zdražování. A jde zároveň o jednu ze zásadních sond o tom, jak se česká společnost chovala v mimořádných covidových časech.

Proč teď?

Zabalit vysvětlení opravovací mánie do škatulky „covid“ by bylo zbytečně zjednodušující. Za každým aspektem se totiž skrývá klíč, který odemyká vzorce chování tuzemských domácností v mimořádné covidové situaci.

Jedno z prvních vysvětlení se jmenuje inflace. Byť dosud nejde o varovná čísla, začíná se rozjíždět v celé EU a v Česku patří k nejvyšším. Nemovitostí ke koupi není nazbyt, a tak je logické, že Češi začali zhodnocovat své stávající nemovitosti.

Dalším velkým fenoménem je home office, jemuž se přizpůsobují nejen byty, ale nově i chalupy, kam ti šťastnější odjíždějí pracovat. „Do popředí zájmu z hlediska rekonstrukcí se dostaly i chaty či jiné rekreační objekty, které mnohdy slouží jako druhé bydlení, a musejí tudíž splňovat vyšší nároky současného moderního bydlení. Tyto trendy sledujeme ve všech věkových skupinách,“ říká Ondřej Čtvrtečka, člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny. Své sehrálo také otevření hobbymarketů pro širokou veřejnost i sezonní vliv počasí.

• 70 % tvoří při srovnání druhého kvartálu 2021 se stejným obdobím roku 2020 nárůst objemu nezajištěných úvěrů na rekonstrukce u Stavební spořitelny České spořitelny.
• 4,6 % byl dubnový meziroční pokles stavební produkce.
• 364 miliardy korun si Češi našetřili během covidových omezení.

Banky dále sledují, že jejich klienti již delší dobu masivně kupují nemovitosti. A s ohledem na malou nabídku novostaveb je značná část obchodů realizována ve starších nemovitostech. A starší nemovitost je velmi často potřeba zrekonstruovat.

Podle analytické společnosti CEEC Research byl další skládačkou do opravovacího boomu i efekt uzavřených obchodů a služeb. „Co se týče nárůstu objemu úvěrů poskytovaných na rekonstrukce, domníváme se, že mnoho fyzických či právnických osob využilo restrikcí k rekonstrukci domu nebo úpravě obchodních prostor, která by při běžném provozu byla náročnější a vyžadovala větší úpravy,“ řekl Michal Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

Betonová houpačka

Aby následující čísla zapadla do kontextu, je důležité říci, že jarní období obecně vždycky nahrávalo rekonstrukcím, a tak i půjčkám na ně. Tedy pokud v Česku běžel normální rok, jako byly ty předcovidové. Jenže čínská chřipka v tomto ranku, podobně jako v jiných, dost zamíchala karty.

Podle údajů bankovních domů nastal před rokem na jaře mráz. Lidé si přestali na opravy půjčovat. Kvůli covidu nevěděli, co je v příštích měsících čeká a na co budou peníze potřeba. Jen si vzpomeňme na vykoupené regály s těstovinami. Ten obrázek působí po roční zkušenosti s virem ještě bizarněji než tehdy. A nyní, s uvolněním restrikcí a ústupem viru, se začala otevírat stavidla.

Lidé také v covidu šetřili. Čísly vyjádřeno se jejich úspory v době přidušené ekonomiky zvýšily o 364 miliard korun. Během letošního prvního čtvrtletí byl nárůst dokonce ještě vyšší než ve druhém čtvrtletí roku 2020, kdy činil 92 miliard.

Souhrn je zajímavý zejména ve světle toho, že stavební produkce sama o sobě je stále v útlumu. Ač jsou úspory, nestaví se (netýká se to samozřejmě jen soukromé výstavby a vlivů je celá řada). Poslední čísla za duben ukazují, že produkce poklesla meziročně o 4,6 procenta, v porovnání s předchozím měsícem pak klesla zhruba o 1,3 procenta (u pozemního stavitelství o 1,5, u inženýrského o 0,7 procenta).

„Už na přelomu zimy a jara jsme měli signály, že během letošní stavební sezony dojde k nárůstu rekonstrukcí na úkor novostaveb. Jedním z očekávaných důvodů bylo zejména zdražení některých vstupních surovin pro stavební materiály,“ říká Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti Lomax. Stejný trend sledují i další firmy z oboru. „Z prodejů izolačních materiálů můžeme vzrůstající trend rekonstrukcí domů i chalup v Česku potvrdit. Češi byli odjakživa národem kutilů. Pandemie covidu-19 spolu s útlumem cestování a kultury v nich jen posílila chuť vylepšit si vlastní bydlení,“ říká Vladimír Boroš, obchodní ředitel společnosti Knauf Insulation.

Banky to spočítají

Ale aby nezůstalo jen u dojmů. Objem nově poskytnutých nezajištěných úvěrů od Buřinky za účelem rekonstrukce ve Stavební spořitelně České spořitelny letos podle společnosti samotné překonává rekordy minulého roku. „Při srovnání druhého kvartálu 2021 se stejným obdobím roku 2020 roste objem nezajištěných úvěrů na rekonstrukce téměř o 70 procent. Při srovnání roku 2021 a 2020 (období leden až květen pro účel nezajištěných rekonstrukčních úvěrů) vzrostl objem těchto úvěrů v Buřince o 30 procent,“ vyčísluje Ondřej Čtvrtečka. Podobný průběh očekává i nadále.

Data Monety Money Bank ukazují, že u půjček na rekonstrukce nemovitosti došlo meziročně za první kvartál 2021 k nárůstu cca o 26 procent. Od začátku roku zaznamenává banka každý měsíc také nárůst produkce překlenovacích úvěrů na rekonstrukci a modernizaci, kde jsou v meziměsíčním srovnání nárůsty o více než 20 procent. Od začátku roku eviduje růst objemu úvěrů na rekonstrukce i konkurenční ČSOB, v květnu to u ní bylo v meziměsíčním srovnání 20 procent navíc.

Jaké důsledky může výbuch této opravovací sopky mít, není těžké domyslet. Už teď kvůli covidu chybějí v oboru některé materiály, a zejména lidé. Zahraniční dělníci se stále v dostatečném počtu nevrátili. Dochází tak k paradoxní situaci, že na jedné straně stát v rámci programu Antivirus přispívá firmám na zaměstnance, kteří nepracují naplno, na druhé straně existuje dost volných pozic, kde by bylo potřeba pracovat více než hodně. Každopádně lze očekávat nárůst cen stavebních prací. Jak se ale v celkovém součtu podepíše, si oslovení odborníci zatím netroufají říci.

Do hry však také promluví hypotéky, které rozpálí již tak slabou kapacitu stavebních firem. Část z půjček si lidé berou na starší nemovitosti, které bude potřeba opravovat. A o boomu hypoték se není třeba bavit, je to fenomen opakovaný každý den. Objemy obchodů bank za první tři měsíce roku ukazují, že zájem klientů je stále enormní. Za březen banky podle dat Fincentrum Hypoindexu poskytly 14 400 hypoték v hodnotě 44,7 miliardy korun. Oba výsledky jsou rekordní.

Navíc stavební sezona teprve začíná a podle stavebních firem může být v létě opravdu horko. S trochou nadsázky se tak dá říct, že se tvoří ideální prostředí pro to, aby se Česko zase stalo národem aktivních kutilů. Pohledem na dobu, kdy mělo kutilství zlatou éru, to není úplně potěšující informace.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Ze státního se nenajíš 
  • Jak si koupit partaj
Objednat nyní