Krúpu dohnaly jeho vlastní zbraně

Soud začal řešit úpadek Pavola Krúpy jako fyzické osoby. V insolvenci bude zranitelný.

Jestli byl někdo v tuzemském byznysu symbolem tvrdé hry na hraně dobrých mravů, mužem s nálepkou nájezdníka a všehoschopného vyděrače, byl to právě slovenský investor a zakladatel skupiny Arca Investments Pavol Krúpa. Nešetřil žalobami, trestními oznámeními ani insolvenčními návrhy. Držitel státního vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana uměl zorganizovat protesty, ovlivňovat politiky, živit mediální kampaně a vůbec pracovat s nátlakem jako málokdo.

Moc dobře by o tom mohli vyprávět třeba miliardáři Jiří Písařík, Vladimír Komár či Zdeněk Bakala. Do křížku s ním se dostaly i temnější postavy českého byznysu, třeba Petr Sisák či zavražděný boss František Mrázek.

Minulý týden se karta poprvé obrátila. Soud začal řešit úpadek Krúpy jako fyzické osoby. Mistr této zbraně tak nyní čelí stejnému nepříteli. K soudu jej žene celkem neznámý podnikatel a držitel směnky za skupinou Arca Investments ve výši 13,9 milionu Lumír Zezulka. Krúpa sice pravost svého podpisu na cenném papíru rozporuje a podal další trestní oznámení, ale k soudu hned přispěchali další. Smyčka se rychle utahuje.

Shořelý vůz jeho synovce jen ilustruje, v jakém byznysovém polosvětě se Krúpa vlastně celý život pohybuje, ať už jej ve skutečnosti zapálil kdokoli. On za viníky označil zločineckou skupinu, která se podle jeho názoru vytvořila kolem Rastislava Veliče, současného šéfa skupiny Arca. Právě o krach obří skupiny s dluhy k 19 miliardám korun se teď hraje a Krúpovi dochází střelivo. Nikdo nepochybuje o tom, že i za ním visí obrovské dluhy, bez ohledu na pravost podpisů u několika směnek.
V insolvenci bude zranitelný, což si zástup jeho vlivných a bohatých nepřátel rozhodně nenechá ujít.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní