Krtek na zamini. Zaměstnanci ministerstva se zlobí, že špionáž kolegovi prošla tak snadno

Špion na ministerstvu? Skončil, ale bez trestu i bez ostudy. Jeho jméno se sice na chodbách Černínského paláce probírá, zveřejněno a potvrzeno ale nebylo. A ani to není v plánu

Krtek na zamini. Zaměstnanci ministerstva se zlobí, že špionáž kolegovi prošla tak snadno
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) řešil případ zaměstnance resortu, který podle BIS vynášel informace ruské tajné službě. O koho se konkrétně jednalo, ale nikdo neřekne. | Profimedia.cz

Na českém ministerstvu zahraničí (MZV) panuje mezi zaměstnanci nespokojenost s tím, jak skončila špionážní aféra, kdy jeden ze zaměstnanců řadu let vynášel informace z ministerstva ruské tajné službě. Podle informací serveru HlídacíPes.org se na ministra zahraničí Jana Lipavského obrátila dopisem část zaměstnanců s tím, že aféra poškozuje ministerstvo a je i v protikladu k tezím o tom, jak transparentní by úřad měl být.

I když indicií vedoucích k tomu, kdo konkrétně byl oním dlouholetým českým špionem ve službách Ruska, je dost, přímo jmenovat si jej nikdo netroufá. Podle dostupných informací nešlo o žádného výše postaveného diplomata, ale o zaměstnance odpovědného za přijímání a odesílání diplomatických informací, který měl díky tomu i prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné. Do skládanky zapadá i fakt, že na ministerstvu pracoval od devadesátých let a působil mimo jiné na ambasádě v jedné z afrických zemí.

Špion bez trestu

„Přestože tu řada lidí tuší, o koho jde, stejně se o tom jméně jen spekuluje. Nikdo nechce ukázat prstem, co kdyby to nakonec nebyl on,“ říká diplomatka toho času sloužící v pražské centrále s tím, že dotyčný „podezřelý“ – teď už bývalý zaměstnanec – odešel po propuštění rovnou do důchodu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit