Kreml uvalil sankce na českého dodavatele energií Vemex

Rusko vydalo odvetný seznam sankcionovaných evropských firem. Je na něm i český dodavatel energií Vemex s 21,5 tisíci zákazníky.

Kreml uvalil sankce na českého dodavatele energií Vemex
ilustrační foto | Shutterstock.com

Tuzemský dodavatel elektřiny a plynu domácnostem Vemex byl dlouho firmou, která byla možná nejvíce spojována s Ruskem a Gazpromem. Právě tato společnost se však aktuálně ocitla mezi 31 evropskými podniky na odvetném sankčním seznamu, který vydal Kreml. 

Vedle spíš schránkové společnosti Vemex s.r.o. je mezi nimi také dodavatel Vemex Energie, který podle statistik operátora trhu OTE dodává v Česku elektřinu na 13,7 tisíce odběrných míst a plyn na 7,8 tisíce míst. Mezi sankcionovanými podniky se ocitl také slovenský Vemex Energo. Ten však na svých stránkách oznamuje, že dodávky ukončil už s koncem loňského roku. 

Není úplně jasné, co krok Kremlu pro společnosti vlastně znamená. Jak uvedla německá televize ARD, půjde o blíže nekonkretizovaný zákaz transakcí a obchodování. Také lodě společností napojené na sankcionované firmy mají zapovězen přístup do ruských přístavů. 

Vemex řídí německý regulátor

Společnost Vemex založil počátkem milénia loni zesnulý česko-ruský podnikatel Vladimir Ermakov. Brzy se stala významným dodavatelem energií domácnostem v Česku. Dnes tuto společnost ovládá Gazprom Germania, což byla až do nedávna německá dcera ruského plynárenského gigantu Gazprom. Uvalení sankcí na Vemex ze strany Ruska je však paradoxní jen na první pohled. 

Jak jsme již v týdeníku Hrot informovali, ihned po začátku války na Ukrajině ovládl Gazprom Germania neznámý moskevský podnikatel, s největší pravděpodobností bílý kůň. Způsob, jakým transakce proběhla, byl v rozporu s německými zákony a tamní vláda v obavě o energetickou bezpečnost v Evropě uvalila na Gazprom Germania nucenou správu, čímž ji de facto vyvlastnila. To se dotklo i dceřiných firem v zahraničí a tuzemský Vemex tak dnes v podstatě řídí německý regulátor Bundesnetzagentur.

„Bundesnetzagentur v rámci nucené správy zajistí, že bude znemožněn nekontrolovaný odliv finančních prostředků Gazprom Germania GmbH a všechny platby budou probíhat pouze za účelem udržení obchodního provozu. Zároveň vyvine Bundesnetzagentur mechanismy, aby společnost a její dceřiné společnosti dostály svým závazkům k zajištění obchodního provozu,“ uvedl pro týdeník Hrot šéf tiskového oddělení Bundesnetzagentur Fiete Wulff.  

Druhý vlastník skončil ve vězení

Také Gazprom Germania je na sankční listině Kremlu, stejně jako její londýnská dcera Gazprom Marketing & Trading. Přes ni probíhají veškeré platby za dodávky ruského plynu nejen do Německa, ale i do dalších evropských zemí.

Právě uvalení embarga na tuto společnost může mít na evropský trh největší vliv. Neméně významná je i další sankcionovaná společnost Wingas. Také ta působí na českém trhu, jde o důležitého dovozce plynu a dodavatele energií velkoodběratelům. 

Domácnostem naopak dodává společnost Vemex Energie. 49 procent v této společnosti získal v roce 2016 Geen Holding brněnského podnikatele Aleše Mokrého. V rozhovoru pro týdeník Euro Mokrý před čtyřmi lety uvedl, že vztahy mezi oběma vlastníky nejsou úplně ideální. Loni na podzim potvrdil Nejvyšší soud Mokrému šestiletý trest za podvody s dotacemi na zaměstnávání zdravotně postižených.  

Mimo strukturu Gazprom Germania se embargo dotýká třeba společnost i EuRoPol GAZ SA, která vlastní polskou část plynovodu Jamal.