Krachy bank moc neumíme

Pády bank v Česku byly pro daňového poplatníka bez výjimky velmi drahé. Snad bude ČNB u Sberbank úspornější

Krachy bank moc neumíme
V roce 1995 ovládl Agrobanku Motoinvest Pavla Tykače. Vstup mladého dravého finančníka vyděsil vedení ČNB, která poslala do Agrobanky bankovní dohled a uvalila na ni nucenou správu. | Profimedia.cz

Případ Sberbank nám předvádí, že i v Česku může zkrachovat banka. Notabene úplně zdravá banka. Už jsme na to skoro zapomněli, ale prakticky všechny české banky prošly existenční krizí. Jejich krize byly občas hodně dobrodružné, často bez dobrého konce a bez výjimky byly pro daňového poplatníka velmi drahé.

Případ Sberbank se jeví jako hodně netypický, protože její portfolio bylo bezproblémové a položil ji run. Nešlo o solventnost, ale o likviditu. Doplněnou o fakt, že vlastník, tedy ruská banka, se stal v Evropě nežádoucí a nedůvěryhodnou entitou.

Finále lovecké sezony

Pamětník si jistě vybaví, že osoba akcionáře nedůvěryhodného centrální bance byla nakonec hlavním důvodem odnětí licence Agrobance v roce 1996 a run na banku zřejmě trochu podpořený některými hráči na trhu poslal bleskově do kolen IPB v roce 2000. To už byla ale vrcholná fáze naší lovecké bankovní sezony ve finále ekonomické transformace.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit