Začínají USA couvat s pomocí Ukrajině? Korupce je vážný problém, přiznává neoficiálně Bílý dům

Americká vláda v utajeném režimu připravuje návrhy pro vládu v Kyjevě, jak reformovat státní správu a omezit korupci. Ta by mohla v konečném důsledku vést k omezení vojenské a finanční pomoci.

Začínají USA couvat s pomocí Ukrajině? Korupce je vážný problém, přiznává neoficiálně Bílý dům
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se svým americkým protějškem Joe Bidenem | foto Profimedia.cz

Rozsah korupce na Ukrajině představuje skutečnou hrozbu pro celou zemi. Tvrdí to utajovaný dokument Bidenovy administrativy, který popisuje konkrétní plány a doporučení, jak míru korupce na Ukrajině eliminovat, aby vojenská i finanční pomoc mohla od západních spojenců i nadále pokračovat. Na dokument upozornil zpravodajský web Politico

Zástupci americké vlády se neoficiálně obávají rozsahu korupce v zemi, která se brání ruské agresi, mnohem více, než oficiálně přiznávají. V žebříčcích míry korupce se Ukrajina pravidelně umísťuje na chvostu evropských zemí, Rusko je ale na tom ještě hůře. Podle žebříčku organizace Transparency International se loni Ukrajina umístila až na děleném 116. místě ze 180 zemí. Rusko drží 137. pozici.

Washington se nyní snaží ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému pomoci reformovat válkou rozvrácenou zemi, kde před napadením Ruskem žilo 44 milionů obyvatel, nyní OSN odhadla počet Ukrajinců na 37 milionů.

„Vnímání korupce je na vysoké úrovni,“ uvádí americký interní dokument s tím, že může podkopávat důvěru ukrajinské veřejnosti i zahraničních politiků v současnou ukrajinskou vládu. Ve volně dostupném materiálu amerického ministerstva zahraničí ale takto tvrdý odsudek není. 

Privatizace bank a výuka angličtiny

Americké úřady navrhují celou řadu změn, od privatizace bank až po rozšíření počtu škol s výukou angličtiny nebo přijetí standardů NATO ukrajinskou armádou. Opatření mají postupně snížit míru korupce a úplatků v ukrajinské společnosti. 

Kritické hodnocení ukrajinské státní správy, jež ale není veřejné, ukazuje na důležitost a výzvu, jaké Bidenova administrativa v souvislosti se štědrou pomocí čelí. S tím, jak se blíží prezidentské volby v příštím roce, bude růst kritika téměř „neomezené“ pomoci Ukrajině zejména od části republikánů včetně Donalda Trumpa. 

Na druhou stranu demokraté nechtějí přivolávat zbytečně moc pozornosti od kritiků pomoci Ukrajině, a proto je dokument interní, napsal Politico. Navíc snížení podpory od Američanů by mohlo vést k tomu, že si i další země budou dvakrát rozmýšlet rozsah finanční a vojenské pomoci napadené zemi. Jeden z oslovených úředníků americké administrativy nicméně anonymně přiznal, že se Kyjev „upřímně“ snaží rozsah korupce řešit. 

Až dosud Biden i další vládní činitelé o korupci na Ukrajině nehovořili, aby neohrozili schvalování pomoci v americkém Kongresu. Zdůrazňovali naopak solidaritu s napadeným národem, který má právo se bránit autokratickému sousedovi. 

Zlepšit podmínky pro zahraniční investice

Americký prezidentský bezpečnostní poradce Jake Sullivan se nicméně na začátku září setkal se zástupci ukrajinských protikorupčních agentur a kontrolních institucí. Bidenova administrativa také naléhá na Kyjev, aby reformami zlepšil podnikatelské prostředí a přilákal soukromé zahraniční investice. Nicméně vojenskou pomoc by to nemělo v následujících měsících ovlivnit, řekl jeden z úředníků. 

Samotný Zelenskyj v posledních týdnech vyměnil řadu úředníků včetně ministra obrany Oleksije Reznikova a všech jeho náměstků. Čistka proběhla také u odvodových komisí a lékařů, kteří měli přijímat úplatky za falešná potvrzení o neschopnosti vojenské služby. Proti šéfům odvodových center je vedeno až 112 trestních řízení.

Bývalý americký velvyslanec na Ukrajině William Taylor zdůraznil, že protikorupční strategii americké vlády mnoho obyčejných Ukrajinců pravděpodobně přivítá, protože jsou v době války už unaveni z rozsáhlé korupce. Zároveň by to nemělo překážet další pomoci, aby Ukrajina nakonec Rusko porazila. 

Jedním z důležitých kroků je přijetí standardů Severoatlantické aliance v rámci ozbrojených složek Ukrajiny a decentralizace celého systému, jež má snížit rizika rozšíření korupce. Fakticky to znamená zapojení nižších důstojníků do rozhodovacích procesů. 

Dalším z doporučených kroků je větší důraz na produkci vlastních zbraní na Ukrajině, vytvoření silného domácího obranného průmyslu a také podpora technologických startupů. Američané kritizují i stav ukrajinské ekonomiky, která je stále ovládána mocnými oligarchy. Zejména se jedná o energetický a těžební sektor. 

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller po jednání ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Kyjevě zdůraznil, že Ukrajina potřebuje vybudovat silnou ekonomiku, aby mohla vzdorovat ruské agresi a odradit Kreml od dalších konfliktů. To ale nepůjde bez potírání korupce.