Koronavirus Čechy nekosí. Zatím

Data ČSÚ ukazují, že ve věkových skupinách do 65 let se letos umírá méně než v minulých letech

Koronavirus Čechy nekosí. Zatím
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník Euro

Slýcháme o něm každý den. Wu-chanský koronavirus je opět na vzestupu a Česko patří mezi státy, v nichž je pomyslná druhá vlna výrazně mohutnější než ta první v jarních měsících. Tento zákeřný virus se nevyplácí podceňovat, ale nahlédnutí do statistik o zemřelých na webu Českého statistického úřadu přesto nabízí trochu optimismu.

Statistici zatím zveřejnili údaje za prvních 30 týdnů letošního roku, tedy od ledna do konce července. Letos za tu dobu v Česku zemřelo 64 984 osob, což je nejméně za poslední čtyři roky. V roce 2018, kdy udeřila silná epidemie klasické chřipky, byl počet úmrtí o 1903 vyšší. Nárůst oproti devítiletému průměru, který ČSÚ uvádí, lze vysvětlit stárnutím populace.

 

Současně se ukazuje, že nadprůměrně vysoký počet zemřelých letos vykazují pouze věkové skupiny od 65 let nahoru. Například ve skupině 65 až 84 let byla do desátého týdne oproti pětiletému průměru nižší, ale od 11. týdne (tedy od 9. března) už hodnoty z minulých let překonává. Za prvních 30 týdnů v této věkové skupině zemřelo o 473 osob více oproti průměru let 2015 až 2019. 

Naopak v mladších věkových skupinách dochází k dlouhodobému poklesu v počtu zemřelých. Letošní pokles je přitom mimořádně výrazný - o 13 procent meziročně ve skupině 15letých až 39letých a o více než pět procent ve věkové skupině 40 až 64 let. Sílící druhá koronavirová vlna nicméně může pozitivní výsledky z prvních sedmi měsíců pokazit.