Z premianta loserem aneb Když promeškáte tu nejlepší investici

Volby do krajů a senátorských křesel byly vždycky i symbolickým hlasováním o kompetenci celostátního vládnutí. Letos to platí více než obvykle.

Domnívá se voličstvo, že vládní koalice pandemii nadále zvládá? S tím, jak rostou počty infikovaných a druhá vlna prokopla vrata, je tady i jindy nevídaný prvek napětí, protože nesoutěžíte jenom s politickými soupeři, ale přímo s křivkami pozitivně testovaných, hospitalizovaných a bohužel i mrtvých. 

Samozřejmě, že se hledá politický viník, tak to prostě funguje. Nadcházející „testovací“ volby by se přesto neměly stát důvodem pro oddalování opatření, která nejsou u veřejnosti oblíbená, ale nejsou ani ekonomicky drtivá a prokázala se jako účinná (pravidlo 3R). Na druhý pokus to již omluvit nelze. Reputačně se aura kompetentního řízení situace rozplynula v chaotické improvizaci, proti níž jsou výkony důstojnického sboru z Dobrého vojáka Švejka vrcholem taktického umění.

Premiér Babiš to od svých soupeřů i koaličních partnerů schytává za to, že vyhlásil vítězství nad první vlnou, Česko pod svým vedením označil za premianta a příliš spoléhal na to, že druhá vlna nepřijde. Už je tady, bohužel, a Andrej hledá díru ve zdi. 

Velmi dobrý zdroj pro porovnávání dat najdete tady. Stačí si navolit parametr, vybrat země a vidíte, jak se počty nově nakažených v týdenním klouzavém průměru na milion obyvatel dostáváme „na bednu“, tj. za Španělskem, zhruba na úroveň Francie. Za pár zbývajících týdnů do voleb se mohou čísla ještě o dost zhoršit.

Jak vypadá premiérova politická noční můra, nevím, ale ekonomickou noční můrou téhle země je druhý „lockdown“ – akt sebezničení kvůli neschopnosti udělat něco předvídavě chytřejšího. 

Není pravda, že jsme nevěděli, co se má dělat a co si z první vlny odnést, abychom se té druhé vyhnuli. V krystalicky čisté, zcela srozumitelné a nepolitické podobě to najdete tady. Doporučení publikovaná před více než třemi měsíci stále „sedí“, avšak jejich přínos, pokud se k nim vůbec rozhoupeme, bude podstatně nižší, než by mohl a měl být, kdyby byla tehdy realizována neprodleně. Ke škodě nás všech máme nejméně čtvrtletní zpoždění, protože kupříkladu o vytvoření aktivních záloh, které by doplnily nedostatečnou kapacitu trasování krajských hygien, mluvili lidi z think-tanku IDEA při CERGE všude kudy chodili už od dubna (a pravidla pro komunikaci kolem covidu jsou už z března). To máme víc než pět měsíců. Za tu dobu vycvičíte celou armádu. Když chcete a víte, že musíte. 

Neznám žádného ekonoma, který v téhle zemi stál za odbornou zmínku, kdo by doporučení CERGE tehdy nepodpořil. Takže ano, tohle měla být ta první investice, která by se už teď bohatě zaplatila. 

Chyba většinou není ve vysílači, ale v přijímači.