Kolik stojí zdraví
Vyplatí se ve výsledku dražší lék, nebo ten levnější, který ale může způsobit chronické problémy? I to řeší ekonomie zdravotnictví. Obor, který v Česku téměř neexistuje

„Ekonomie zdravotnictví není jen o penězích, zabýváme se i souvisejícími aspekty nemocí a zdraví – od nákladů na péči a ceny léků přes kapacity systému, počítání, jak lidem dlouho trvá, než se dostanou k lékaři, či jak určitá terapie může zlepšit kvalitu života. Zajímá nás vše, kde jsou čísla,“ říká Jakub Hlávka, který se ekonomii zdravotnictví věnuje na University of Southern California v Los Angeles.
Základem oboru je analýza dat. „Naším úkolem je propojovat data z různých zdrojů a dozvídat se informace, které nejsou na první pohled patrné. Když nemáte data a například nevíte, zda se liší dostupnost péče v regionech, nemůžete nic měnit či zlepšovat,“ vysvětluje.
Cenným zdrojem informací bývají klinické studie, jejich nevýhodou však je, že někdy nejsou reprezentativní – málo se z nich dozvíme o menšinách, různých věkových skupinách či rozdílech mezi muži a ženami. Dalším zdrojem dat jsou klinické registry, kde se shromažďují informace o pacientech – v Česku máme například jeden z nejlepších registrů zaměřených na stárnutí a rozvoj Alzheimerovy choroby v celé Evropě. Řadu dalších údajů týkajících se životního stylu či prevence sbírají pojišťovny či přímo vědci v rámci výzkumů.