Kolik stojí dobrá pověst

Vstup mediální firmy Donalda Trumpa na burzu může slušně vydělat každému, kdo má exprezidenta v oblibě

Kolik stojí dobrá pověst
Exprezident Donald Trump rozděluje v byznysu stejně jako v politice. O spolupráci s ním rozhodují fondy často podle toho, jestli s ním chtějí spojit své jméno. | foto Profimedia.cz

Donald Trump rozdává peníze. Tím se americký exprezident zabývá v době, kdy zrovna nepropaguje neověřené léky nebo nenabádá příznivce k občanské neposlušnosti kvůli očkování. Samozřejmě, protože je to Trump, nejde o jeho vlastní prostředky. Řeč je o penězích, které de facto platí lidé, kteří s ním nechtějí mít nic společného, těm lidem, kteří si naopak na něho potrpí, nebo se jim alespoň nezajídá.

Podivná konstrukce, říkáte si nejspíš. Mechanismus, který by finančně odměňoval samotný politický vkus (na rozdíl od činů takovým vkusem ovlivněných), tady dosud nebyl. Ale protože finanční trh má schopnost vyjádřit v penězích prakticky cokoli, už nabízí i takovou možnost.

Skořápky jedou

Řečená podivuhodnost vděčí za svůj vznik souběhu tří ryze moderních jevů v americké společnosti. Prvním z nich je záliba tamních investorů v novém způsobu fixlování při vstupu na burzu. Tím je vytváření „akvizičních společností zvláštního určení“ (SPAC), skořápkových firem, jež před primární emisí akcií lákají peníze z investorů, aniž by vykazovaly jakoukoli činnost. Jsou tu od toho, aby již coby veřejně obchodované společnosti převzaly ze soukromých rukou firmy, které si běžný proces vstupu na burzu nemohou dovolit – ať už proto, že je příliš zdlouhavý, nebo proto, že nechává úřady nakouknout příliš hluboko pod jejich pokličku.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit