Kolik nás stojí covid

Péče o covidové pacienty některým nemocnicím finančně dokonce pomáhá. Zato zdravotní pojišťovny plení rezervy.

Kolik nás stojí covid
Za každého pacienta s covidem na JIP lůžkách dostanou nemocnice necelých 60 tisíc korun na den. Na standardním lůžku zhruba tři tisíce korun. Tak praví kompenzační vyhláška. | Tomáš Novák týdeník HROT

Nemocnice platí jako hodinky, ještě před lhůtou splatnosti. To nepamatuju, liboval si před koncem roku jeden dodavatel zdravotnických potřeb. Zuřící koronakrize se paradoxně podepsala na hospodaření nemocnic tak, že nemusely aktuálně řešit žádné problémy s cash flow. Mohly se tedy plně soustředit na nápor nemocných s covidem. Za loňský rok by podle ministerstva zdravotnictví neměla žádná nemocnice skončit v minusu, jak to ale bude letos a v příštích letech a jak pandemie zamává s celým financováním zdravotnického kolosu, bude hodně záležet na vývoji ekonomiky. 

Tváří v tvář pandemii stát nemocnice slušně vyztužil, respektive drží je nad vodou. Na šest měsíců sice vláda loni zrušila povinnost OSVČ platit zdravotní pojištění, do systému ale sama nalila miliardy navíc prostřednictvím platby za státní pojištěnce. Od června ji skokově zvýšila o pět stovek na pojištěnce měsíčně a od letošního ledna o dalších 200 korun. (Za své pojištěnce už tedy stát aktuálně platí 1767 korun měsíčně). Platby státu se tak jen za loňský rok oproti obvyklým zhruba 60 miliardám zvedly o víc než polovinu na 97 miliard.

Vzhledem k tomu, že už při prvním jarním lockdownu nemohly špitály fungovat normálně, protože musely odložit neakutní péči (a totéž se opakovalo na podzim a trvá v podstatě dodnes), vytvořilo v létě ministerstvo zdravotnictví tzv. kompenzační vyhlášku, která mění systém úhrad. Kompenzační vyhláška zjednodušeně řečeno znamená, že nemocnice dál dostávaly od pojišťoven domluvené zálohy, ale změnily se cíle, kterých musely dosáhnout. 

Vyhláška zároveň stanovila platby za to, že se starají o covidové pacienty. Za takového pacienta na intenzivní péči dostanou nemocnice zhruba 59 tisíc korun za den a přibližně tři tisíce za den na standardních a následných lůžkách. 

Že se celé financování zdravotnictví poprvé po mnoha letech dostane do deficitu, je na rozdíl od toho, jak skončí finanční rok pro nemocnice, naprosto jisté. Jak moc, se ukáže podle toho, jak se bude vyvíjet ekonomika. 

Celý text o tom, jak české zdravotnictví finančně zvládá nápor pandemie, najdete v nejnovějším čísle týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Kožený z kola ven?
  • Mafie, pytláci a nosorožci
Objednat nyní