Kolik nás stojí covid

Péče o covidové pacienty některým nemocnicím finančně dokonce pomáhá. Zato zdravotní pojišťovny plení rezervy

Kolik nás stojí covid
Za každého pacienta s covidem na JIP lůžkách dostanou nemocnice necelých 60 tisíc korun na den. Na standardním lůžku zhruba tři tisíce korun. Tak praví kompenzační vyhláška. | Tomáš Novák týdeník HROT

Nemocnice platí jako hodinky, ještě před lhůtou splatnosti. To nepamatuju, liboval si před koncem roku jeden dodavatel zdravotnických potřeb. Zuřící koronakrize se paradoxně podepsala na hospodaření nemocnic tak, že nemusely aktuálně řešit žádné problémy s cash flow. Mohly se tedy plně soustředit na nápor nemocných s covidem. Za loňský rok by podle ministerstva zdravotnictví neměla žádná nemocnice skončit v minusu, jak to ale bude letos a v příštích letech a jak pandemie zamává s celým financováním zdravotnického kolosu, bude hodně záležet na vývoji ekonomiky.

Snížené cíle, zrušené stropy a kompenzace

Tváří v tvář pandemii stát nemocnice slušně vyztužil, respektive drží je nad vodou. Na šest měsíců sice vláda loni zrušila povinnost OSVČ platit zdravotní pojištění, do systému ale sama nalila miliardy navíc prostřednictvím platby za státní pojištěnce. Od června ji skokově zvýšila o pět stovek na pojištěnce měsíčně a od letošního ledna o dalších 200 korun. (Za své pojištěnce už tedy stát aktuálně platí 1767 korun měsíčně). Platby státu se tak jen za loňský rok oproti obvyklým zhruba 60 miliardám zvedly o víc než polovinu na 97 miliard.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit