Kdo je tady šílenec? Trump podpořil popravu elektrickým proudem

Pravděpodobný republikánský kandidát na amerického prezidenta se pustil do emotivní obhajoby elektřiny.

Kdo je tady šílenec? Trump podpořil popravu elektrickým proudem
Donald Trump | foto Profimedia.cz

Doprava je v USA tradičně jedním z předvolebních témat, ať už jde o výstavbu infrastruktury, budování rychlých železnic, nebo „jen“ o cenu benzinu. Elektřina coby univerzální pohon nemá ve Spojených státech jednoznačně vyhráno: ačkoli administrativa současného prezidenta Bidena na ochranu životního prostředí chce hodně dbát, její snaha často naráží na reakce plné nezájmu, nepochopení či rovnou nepřátelství.

Proto pozorovatelé předvolební kampaně se zájmem zaregistrovali nový posun v rétorice Bidenova pravděpodobného republikánského soupeře, exprezidenta Donalda Trumpa. Na nedělním předvolebním mítinku se nečekaně vyslovil pro pohánění vozidel elektřinou. Zvolil k tomu netradiční zorný úhel: srovnání popravy elektrickým proudem se smrtí ve žraločích čelistech.

„Takže se vás zeptám,“ řekl Trump v projevu v Des Moines ve státu Iowa, který vybírá prezidentské kandidáty tradičně jako první. „Řekněme, že se se mnou začne potápět loď a já budu sedět na velké silné baterii. Když se ta loď potopí, pustí to do mě elektrický proud?“ položil si Trump zásadní otázku. 

Jsou to šílenci

„Ale když budu sedět a ta loď půjde ke dnu a já budu na té baterii a loď začne nabírat vodu, začnu mít obavy. Ale pak se podívám o tři metry víc vlevo – a tam je žralok. Takže mám na výběr, jestli mě zabije elektrický proud, nebo žralok,“ zhodnotil exprezident vývoj hypotetické situace s elektricky poháněnou lodí a parybou. 

„Víte, co si vyberu? Zásah elektrickým proudem. Pokaždé si vyberu zabití elektrickým proudem. Jsme v tom zajedno? Ale ti lidé jsou šílenci,“ řekl pravděpodobný republikánský kandidát na nejvyšší úřad, jehož podporuje více než šedesát procent voličů jeho strany a jenž by v souboji se současným prezidentem patrně zvítězil.

Ačkoli nebylo zjevné, kdo přesně je šílenec, Trumpovi příznivci v Des Moines svému favoritovi připravili aplaus.