Kasina a herny dostaly ránu, ale nepadly. Síť kasin Gelp chystá expanzi

Kamenné herny a kasina drtí přísná regulace, online konkurence i špatná pověst. Nová skupina Gelp Pavla Zákravského chce přesto expandovat

Kasina a herny dostaly ránu, ale nepadly. Síť kasin Gelp chystá expanzi
Pavel Zákravský odvážně vstoupil do nalomeného hazardního byznysu, se kterým neměl předtím nic společného. Jeho síť kasin Gelp vidí v krizi šanci a plánuje akvizice. | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Před deseti lety byl tvrdý hazard v Česku na vrcholu. Letitá nečinnost státu i silná lobby hazardníků vedly k tomu, že Češi ke konci roku 2011 měli na výběr z více než sta tisíc automatů. Z výnosů někteří majitelé heren neodváděli daně a podle vlastního uvážení poslali část zisku buď na financování vlastních koníčků, nebo více či méně důvěryhodným neziskovkám, které se pak veřejně zasazovaly o zachování neprůhledného systému takzvaných odvodů na dobro a další zájmy svých chlebodárců.

Bylo zřejmé, že situace je neudržitelná, a dnes jsou divoké časy dávno pryč. Postupem let stát i samosprávy herny a kasina stále více a občas až zbytečně tvrdě přiškrcovaly. Počet elektronických videoloterijních terminálů, takzvaných technických her, klesl na necelých 33 tisíc. Starší, „hloupé“ výherní automaty zmizely z trhu úplně s rokem 2017. Nemalou část hráčů přebral kamenným provozovnám rostoucí a složitěji regulovatelný online sektor. A do toho přišel covid. „V roce 2020 jsme měli provozovny zavřené 120 dní, v roce 2021 dokonce 150 dní,“ říká v kanceláři s výhledem na Staroměstské náměstí Pavel Zákravský.

Majitel tuzemské sítě šesti desítek kasin a heren Gelp někdejší eldorádo nezažil. Jednačtyřicetiletý podnikatel tou dobou působil ve facility managementu a telekomunikacích a do nalomeného byznysu s kontroverzní pověstí vstoupil až v roce 2018, tedy v době, kdy už platil současný, přísný zákon o hazardních hrách, provozovatelé standardně odváděli daně a mnoho obcí herny poměrně tvrdě regulovalo až k nulové toleranci. Zákravský sám sebe označuje za čistě byznysového investora druhé generace po první generaci otců zakladatelů z devadesátých let, kteří často neměli problém jít až na hranu zákona a občas i za ni.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit