Kam s nimi? Kapacity škol nestačí

Pro desítky tisíc ukrajinských dětí mateřské a základní školy nemají místo

Kam s nimi? Kapacity škol nestačí
I malé ukrajinské děti by se měly podle odborníků začít učit co nejdříve česky. Jazyk by pak měly procvičovat třeba v jednodušších školních předmětech. | Profimedia.cz

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy řeší, co s ukrajinskými dětmi, jejichž rodiče, často jen matky, v Česku hledají bezpečí před ruskými hordami útočícími na ukrajinské civilisty. O nedostatečné kapacitě vzdělávacích institucí se přitom ví dlouhodobě. Mateřské a základní školy ale nejsou připraveny ani na silné ročníky Čechů, natož na neplánované migranty z Východu.

„Třídy mateřských škol jsou většinou zcela plné, protože jejich financování je nastaveno tak, že každé chybějící dítě je znát především v rozpočtu na provozní zaměstnance,“ upozorňuje Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora.

Školky si tak dosud nemohly dovolit nechávat neobsazené kapacity pro případ potřeby, protože by to hned pocítily ve snížení financí od státu. Správní hospodáři, kterými ředitelé škol musejí být, tak v jimi řízených organizacích většinou nenechali jediné volné místo. Situace je ale odlišná podle jednotlivých regionů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit