Světlík jede bomby

Už nemusím lítat po 35 firmách a řešit jejich průšvihy, říká ostravský podnikatel Jan Světlík

Světlík jede bomby
Jan Světlík | foto Tomáš Novák týdeník HROT

V jedné z rozlehlých místností vítkovického zámečku jsou na stěnách rozvěšena díla známých českých mistrů. Průmyslník Jan Světlík si v potemnělé komnatě sedá do koženého křesla. „Podívejte se,“ říká. Do nosu si strká konec průhledné plastové hadičky, která vede k malé bílé bombě. Světlík otáčí kohoutem. „Je to kyslík, skvěle to pomáhá regenerovat, nastartovat mozek,“ vysvětluje. 

Světlík je patrně nejvýraznějším ostravským podnikatelem. V posledních letech ale přišel o část svých aktiv, především o nejcennější firmy ve vítkovickém holdingu, mimo jiné Vítkovice Heavy Machinery a Vítkovice Power Engineering. Naopak druhé části jeho podnikání, uskupení firem kolem Cylinders Holdingu, který se zabývá mimo jiné výrobou ocelových lahví, se krize nedotkla. 

Není to tak dávno, co jste přišel o nejcennější části vítkovického holdingu, přitom tak odpočatého a vyrovnaného jsem vás už roky neviděl…

Jasně, protože nemusím lítat po 35 firmách a řešit jejich průšvihy. Mám tu dva holdingy, kde jsou svéprávní lidé, navíc si jejich manažerské týmy neustále vylepšuji, je odkud brát. Všechny naše problémy začaly v roce 2009. Vyhrál jsem pár sporů o akcie s Davidem Beranem a Karlem Komárkem, co pak následovalo, to byla fakt hrůza. Kromě toho přišla řada úspěchů i neúspěchů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit