Světlík jede bomby

Už nemusím lítat po 35 firmách a řešit jejich průšvihy, říká ostravský podnikatel Jan Světlík

Světlík jede bomby
Jan Světlík | foto Tomáš Novák týdeník HROT

V jedné z rozlehlých místností vítkovického zámečku jsou na stěnách rozvěšena díla známých českých mistrů. Průmyslník Jan Světlík si v potemnělé komnatě sedá do koženého křesla. „Podívejte se,“ říká. Do nosu si strká konec průhledné plastové hadičky, která vede k malé bílé bombě. Světlík otáčí kohoutem. „Je to kyslík, skvěle to pomáhá regenerovat, nastartovat mozek,“ vysvětluje. 

Světlík je patrně nejvýraznějším ostravským podnikatelem. V posledních letech ale přišel o část svých aktiv, především o nejcennější firmy ve vítkovickém holdingu, mimo jiné Vítkovice Heavy Machinery a Vítkovice Power Engineering. Naopak druhé části jeho podnikání, uskupení firem kolem Cylinders Holdingu, který se zabývá mimo jiné výrobou ocelových lahví, se krize nedotkla. 

Světlík v rozhovoru pro týdeník Hrot tvrdí, že za rozpadem části jeho strojírenského impéria stojí především soudní spory s někdejšími obchodními partnery, stopka z Bruselu na financování „špinavých uhelných projektů“, neuskutečněné plány na dostavbu Temelína a taky souhra nešťastných náhod, třeba při stavbě uhelné elektrárny v Turecku. Světlík odhaduje, že ve vítkovickém holdingu přišel o deset miliard korun. 

Má to prý ale i své výhody. „Nemusím lítat po 35 firmách a řešit jejich průšvihy. Mám tu dva holdingy, kde jsou svéprávní lidé, navíc si jejich manažerské týmy neustále vylepšuji, je odkud brát,“ vysvětluje byznysmen.

O tom, jaké jsou jeho další podnikatelské plány a proč vidí budoucnost ve vodíku, si přečtete v novém vydání týdeníku Hrot, které vychází 3. května

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní