Jak vytrhnout miliardáři stoličky

Investoři z R2G v čele s Oldřichem Šlemrem před několika týdny potichu opustili zubařský byznys. A byla to pro ně mimořádně bolestivá zkušenost

Jak vytrhnout miliardáři stoličky
ilustrační foto | Shutterstock.com

Na rohu rušných ulic Průběžná a Na Padesátém v pražských Strašnicích nedaleko metra Skalka dnes stojí budova s hnědou, místy posprejovanou fasádou poněkud opuštěně. Před hlavním vchodem zbytky rozpadlého nábytku, na bílých plastových oknech mříže, uvnitř tma a prázdno. Nejen místní ale mají budovu spojenou se zubaři, od začátku devadesátých let tu totiž fungovala zubní praxe Stomatologie Skalka. Založila ji šestice zkušených lékařů, avšak v září 2016 – kdy už se většina z nich dostala do důchodového věku – ji prodali poněkud tajemnému lucemburskému fondu Brode.

Jen pár stovek metrů vzdušnou čarou jihovýchodně od zubařské kliniky, na druhé straně Jižní spojky, se v devadesátých letech rodil jiný, poněkud robustnější podnikatelský příběh. Ze zdejšího sídla Mitasu Oldřich Šlemr se svým parťákem Tomášem Němcem budovali obří průmyslový holding Česká gumárenská společnost. Také oni na přelomu let 2015 a 2016 svůj podnik prodali. Švédský průmyslový koncern Trelleborg jim za něj zaplatil přes 31 miliard korun.

Od pneumatik k zubům

Nejde jen o místo, které oba příběhy spojuje. Na Skalce ve zmiňované budově totiž fakticky odstartoval projekt tuzemské zubařské skupiny dnes známé pod názvem Czech Dental Holding. Šlo o vůbec první akvizici ve skupině, která si dala za cíl konsolidovat trh zubních ordinací v Česku. A byl to právě Oldřich Šlemr, kdo do projektu záhy po založení své family office R2G vstoupil. Bylo to na jaře roku 2017. Od samého začátku měl zubařský holding do success story Mitasu hodně daleko. A tak z něj milovník umění a někdejší průmyslník, který se mezitím pod hlavičkou R2G spojil se zakladateli Avastu Pavlem Baudišem a Eduardem Kučerou, letos na podzim bez fanfár zase vystoupil.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit