Návrat amerického atomu. Federální firma spustila jaderný program

Největší federální energetická firma TVA představila program pro financování a vývoj nových modulárních jaderných reaktorů.

Návrat amerického atomu. Federální firma spustila jaderný program
Americký jaderný sektor, ilustrační foto | Shutterstock.com

Rozvoj jaderné energetiky bude mít ve Spojených státech (jež jsou v počtu reaktorů na prvním místě na světě, mají jich 93) na starosti ve velké míře federální energetická firma Tennessee Valley Authority (TVA). Jedná se o největší energetickou firmu, kterou vlastní americká vláda. 

Podpora jadernému sektoru má USA pomoci dosáhnout cílů snižování uhlíkových emisí. TVA odsouhlasila program, jenž má za 200 milionů dolarů (4,3 miliardy korun) dotáhnout do komerční fáze novou jadernou technologii, která by dodávala energii do americké sítě po roce 2030. Už nyní má povolení pro stavbu malého modulárního reaktoru v Oak Ridge v Tennessee. Do roku 2050 hodlá firma dosáhnout uhlíkové neutrality. 

„Naším cílem není postavit jen jednu jadernou elektrárnu,“ zdůraznil generální ředitel TVA Jeff Lyash. Rozvoj modulárních reaktorů má americké energetice pomoci dosáhnout dekarbonizace za rozumnou cenu a také zaručí vysokou míru spolehlivosti dodávek energií, doplnil.

Dvě třetiny z padesátky amerických států počítají s tím, že budou i v následujících letech štěpení jádra pro výrobu energie využívat ve snaze snižovat závislost na fosilních zdrojích. Zhruba třetina států – mezi nimi i populačně silné státy Kalifornie a New York – naopak věří pouze obnovitelným zdrojům.

Lyash vysvětlil, že snižování emisí při produkci elektřiny připadne ze čtyř pětin na fotovoltaické zdroje a větrné zdroje, stávající jaderné elektrárny a hydroelektrárny. Zbývající pětinu mají zajistit právě nové modulární reaktory. TVA provozuje tři jaderné elektrárny, jež poskytují regionu na jihovýchodě Ameriky přes čtyřicet procent elektřiny.

Modulární reaktor BWRX-300 se má stavět v lokalitě Clinch River v Tennessee podle návrhu GE Hitachi. Má se jednat o lehkovodní reaktor. Tento typ je nejrozšířenější variantou jaderných zdrojů na světě. Druhým projektem je zmíněný demonstrační reaktor v Oak Ridge, který staví firma Kairos Power. 

Otazníky: palivo a finanční náročnost

Americká nezisková organizace Union of Concerned Scientists je kritická vůči využívání jádra v energetice. I když podle ní mohou jaderné zdroje přispět ke snižování emisí skleníkových plynů, je třeba jadernou energii dále zlevnit na úroveň obnovitelných zdrojů. Kromě toho přináší další rizika, protože využívá štěpný materiál. Kromě potenciálních havárií zůstává nevyřešenou otázkou, kde se bude v USA bezpečně ukládat vyhořelé palivo. 

Grant Smith z neziskové Environmental Working Group navíc tvrdí, že z finanční stránky se mohou stát malé reaktory „totálním debaklem“ a rizika se přenesou na koncové zákazníky. Upozorňuje se i na to, že TVA chtěla před několika dekádami vybudovat sedmnáct velkých reaktorů na sedmi místech, ale kvůli extrémní finanční náročnosti projekty jaderných elektráren stopla. Nakonec se dostavělo jen sedm z nich. Společnost musela odepsat přes osm miliard dolarů (172 miliard korun). 

Lyash nyní upozornil, že firma bude při budování nových jaderných kapacit zdrženlivější a opatrnější. Nezačnou stavět více reaktorů najednou, dokud se neprokáže jejich finanční životaschopnost. Zaměří se na dodržování původních harmonogramů výstavby i nepřekročení původních rozpočtů. 

Finanční prostředky budou nyní použity na licencování a vývoj projektu malého modulárního reaktoru. Americký jaderný regulátor NRC dosud schválil koncepci malého reaktoru od firmy NuScale Power v roce 2020. Další firma, jako je TerraPower, kterou podporuje i Bill Gates, zatím na schválení od regulátora čeká. 

TVA založil Franklin D. Roosevelt v roce 1933 jako součást programu New Deal. Dodává energii obyvatelům Tennessee, Alabamy, Mississippi, Kentucky, částečně také Georgie, Severní Karolíny a Virginie. Od vlády nedostává finanční prostředky, funguje jako soukromá společnost. V USA je šestým největším dodavatelem energií.