Itálie uvalí na banky mimořádnou daň, výnos chce použít na pomoc domácnostem

Italská vláda se těsně před odchodem na prázdniny rozhodla zavést daň z mimořádných zisků bank, které za letošní první pololetí ohlásily vysoký meziroční nárůst zisků.

Itálie uvalí na banky mimořádnou daň, výnos chce použít na pomoc domácnostem
ilustrační foto | Casimiro PT / Shutterstock.com

Podle analytiků by jednorázová daň na zisky dosažené v roce 2023, splatná do poloviny příštího roku, měla snížit bankám letošní disponibilní zisk o dvanáct procent.

Daň ve výši čtyřiceti procent by měla být vyměřována ze základu vypočteného jako rozdíl mezi sazbami z úvěrů a těmi, které banky vyplácejí na vkladech, tedy z takzvané čisté úrokové marže. Aplikována bude na meziroční přírůstek této marže v roce 2022 nejméně o pět procent a nejméně o deset procent v letošním roce, přičemž zdaněn bude vyšší z nich. Nárůst čisté úrokové marže pod touto hranicí nebude podléhat dodatečnému zdanění. 

Vláda sice o takzvané windfall tax hovořila již před časem, ale pak nápad usnul a obrat přinesly až nečekaně vysoké letošní ohlášené zisky. Politickým odůvodněním je, že banky v Itálii nepřenášejí v dostatečné míře efekt rostoucích úrokových sazeb Evropské centrální banky a vývoj ceny peněz na trhu na vkladatele a téměř celý si jej ponechávají ve formě čisté marže.

Akcie dvou největších italských bank, Intesy Sanpaolo a UniCredit, na oznámení daně, jež by podle odhadů měla vynést dvě až tři miliardy eur, reagovaly v úterý poklesem o 8,6, respektive 5,8 procenta. Podle agentury Reuters vláda hodlá výnos z daně použít na pomoc domácnostem postiženým zvýšenými náklady, například u držitelů hypoték.

AKTUALIZACE: Italská vláda pod vlivem velmi negativní reakce finančních trhů na v pondělí pozdě večer oznámený záměr na zavedení jednorázové daně z mimořádných zisků italských bank její dopady zmírnila zavedením stropu. Daň by měla být zastropovaná maximální nominální částkou, která by u jednotlivých bank neměla překročit 0,1 % objemu aktiv příslušné banky. Celkový výnos daně se tak podstatně sníží, asi na polovinu. Celý záměr ještě musí schválit italský parlament.