Igor Rattaj: Na horách začínáme od začátku, jen s miliardovou ztrátou

Špindlerův Mlýn měl rekordní zimu, dařilo se Ještědu, zbytek byl horší. Investor do lyžařského byznysu, finančník Igor Rattaj, bilancuje po covidovém kómatu.

Igor Rattaj: Na horách začínáme od začátku, jen s miliardovou ztrátou
Letošní lyžařská sezona v Česku vyšla skvěle, říká v podcastu týdeníku Hrot šéf skupiny TMR Igor Rattaj. | foto Týdeník Hrot

„Na expanzi teď nemyslíme. Je třeba byznys stabilizovat,“ říká vládce horské skupiny Tatry Mountain Resorts (TMR) Igor Rattaj v aktuálním dílu byznys podcastu Na Hrotu. Letošní zima už byla podle někdejšího partnera skupiny J&T dobrá a dává oboru naději. 

Z pohledu Česka, kde TMR provozuje například areál ve Špindlerově Mlýně a nově také na Ještědu, jde prý o mimořádně dobrý rok. V případě Špindlu dokonce hovoří o vůbec nejvyšších tržbách za dobu, po kterou areál společně s dalšími byznysmeny kolem J&T a exšéfa ČEZ Martina Romana provozují. 

„Když to shrnu, Česko super, Slovensko horší, Polsko super, Rakousko dost zlé, ale tam máme malá aktiva,“ říká Rattaj, který se v posledních dvou letech posunul z pozice investora do role výkonného šéfa TMR a hned si vyzkoušel i roli krizového manažera. 

Podcast Na Hrotu s Igorem Rattajem

„Poučil jsem se, že když je dobře, umí dělat manažera kdekdo. Ale když je průser, přestávají platit poučky. A je lepší, když má manažer zároveň pravomoci spolumajitele, aby mohl dělat rychlá a rázná rozhodnutí,“ říká ke svému posunu do exekutivy TMR a krizového řízení, v jehož rámci propustil bezmála 300 lidí.

Jeho TMR, kde je největším individuálním akcionářem, v posledním účetním roce hospodařila s hrozivou ztrátou ve výši v přepočtu jedné miliardy korun. Navíc je nadále značně zadlužená, zejména skrze několik emisí dluhopisů. Nicméně investoři skupinu podle Rattaje v těžkých časech podrželi. „Nějaké malé financování jsme ještě získali, dostali jsme nějaké dotace, hlavně v Česku, na Slovensku se na nás vykašlali. Ale díky tomu jsme to nějak ustáli a teď začínáme od začátku, jen s miliardou ztráty,“ řekl v podcastu Rattaj.

Je denní skipas za dva tisíce korun ve Špindlu blížící se realitou? A jak to vypadá s klíčovou investicí, v jejímž rámci by se za miliardu propojily špindlerovské kopce? Je pro něj herectví koníček, nebo práce a kam chce dál investovat? O tom jsme se s Igorem Rattajem bavili v podcastu Na Hrotu.