Rattajova TMR propustí 260 lidí. Od loňska se zmenšila na třetinu

Slovenská skupina Tatry Mountain Resorts (TMR) znovu zatahuje za ruční brzdu

Rattajova TMR propustí 260 lidí. Od loňska se zmenšila na třetinu
ilustrační foto | Shutterstock.com

Další odklad spuštění lyžařské sezony a celkově dopady spojené s pandemií čínské chřipky, které se týkají prakticky všech trhů, kde TMR působí, připraví o práci ke konci měsíce 260 lidí. Největší hráč v oblasti cestovního ruchu a lyžování v regionu, to oznámil v úterý na svém webu. Největší akcionář a duchovní otec projektu Igor Rattaj se v průběhu loňského roku vrátil do výkonného vedení skupiny a od jara firmu překopává tak, aby přežila nejtěžší krizi cestovního ruchu v novodobých dějinách. 

Ještě na přelomu roku 2019 a 2020 firma zaměstnávala na Slovensku, v Česku, Polsku a Rakousku zhruba 3500 lidí. Po poslední vlně propouštění by jich mělo zůstal zhruba 1100, z toho 785 na Slovensku.

„V situaci, kdy jsou naše provozy zavřené, některé i několik měsíců, nemůžeme dál sedět, čekat a doufat. Tím spíše, že působíme ve čtyřech zemích Evropy a vidíme, jak různě jejich vlády přistupují k podpoře cestovního ruchu. Někde se nastaví opatření, která platí a fungují, jinde se pravidla mění každou chvíli, jejich realizace stojí fůru peněz, které vám nikdo nevrátí, a i tak vás nakonec vypnou,“ uvedl v prohlášení Rattaj a nepřímo tím kritizoval zejména postupy slovenské a české vlády. Zde se totiž stále nelyžuje, zatímco třeba v Rakousku areály s omezením fungují. 

„Musíme se proto chovat co nejzodpovědněji, šetřit na nákladech, a to i za cenu nepopulárních řešení. Když stabilizujeme firmu nyní, snáze se nadechneme do doby, která přijde po koroně,“ dodal někdejší partner skupiny J&T, který v TMR drží zhruba 30 procent všech akcií.

Aktuální hromadné propouštění by se mělo týkat 180 lidí na Slovensku, zbytek tvoří pracovníci z Česka, Polska i Rakouska. „Jde o lidi pracující v horských střediscích, akvaparcích a managementu. Další skupinu tvoří 80 lidí, kterým ve společnosti končí pracovní smlouva na dobu určitou, zkušební doba nebo odcházejí do důchodu,“ vyjmenovává personální šéf TMR Marek Schwarz. 

Skupina TMR vlastní nebo provozuje horské areály, půjčovny, obchody, zábavní parky, golfové resorty a také hotely. K nejznámějším patří třeba středisko Jasná v Nízkých Tatrách. Ve Vysokých Tatrách pak třeba areály Tatranská Lomnice, Starý Smokovec a Štrbské Pleso. V Rakousku je to ledovec Mölltaler, sesterské středisko Ankogel Mallnitz. V Česku zajišťuje provoz známých středisek Špindlerův Mlýn a Ještěd, v Polsku vlastní Szczyrk Mountain  Resort. 

Skupina uvádí, že do konce roku 2019 investovala do rozvoje a modernizace svých středisek zhruba 400 milionů eur. Před nástupem virové krize skupina v posledním účetním roce (do října 2019) utržila 126 milionů eur a zisk EBITDA činil 35 milionů eur. Celkový dluh skupiny však ke stejnému datu dosahoval bezmála 350 milionů eur. 

I proto Rattaj plánuje pro expanzi v alpských střediscích založit nový investiční fond. Sama TMR si ve své obtížné situaci další zahraniční akvizice zrovna nemůže dovolit.