Tomáš Sokol: I za totality zákony fungovaly

S advokátem Tomášem Sokolem o nejhorším selhání státu, které zažil, sedání na rozpálená kamna a reálné možnosti, že vedení ministerstva zdravotnictví skončí před soudem

Tomáš Sokol: I za totality zákony fungovaly
Tomáš Sokol | foto Tomáš Novák týdeník Hrot

Tomáš Sokol je známý advokát, ale kdysi v minulosti byl i politikem – ministrem vnitra a šéfem politické strany. Stát podle něj během pandemie selhal a o tom, co jsme zažili, se budou příštích 20 let psát odborné publikace a vznikat diplomové práce: „Právníci se na tom vyřádí.“ Není navíc vůbec vyloučené, že exministra zdravotnictví Petra Arenbergera či někoho z jeho podřízených čeká kvůli vědomému a opakovanému vydávání nezákonných krizových opatření trestní stíhání: „Dlouho jsem to považoval za nesmysl. Zhruba před měsícem se ale objevila informace, že ministerstvo bylo dopředu varováno, a tudíž vědělo, že postupuje špatně.“

Nejdřív trochu anarchie. Pokud vláda a ministerstva velkoryse porušují zákony, proč by je měl dodržovat obyčejný člověk? 

Protože mu nic jiného nezbývá. Ale teď, prosím, vážně. Platí presumpce správnosti rozhodnutí, což znamená, že nemůžu policistovi, který mě chytne na ulici a chce mi dát za něco pokutu, jen tak říct: „Houby, vy se mýlíte.“ Mohu si ale později stěžovat nebo odmítnout pokutu s tím, že půjdu do správního řízení. A takto to analogicky funguje všude, protože kdyby každý občan trval na tom, že má pravdu, byla by to anarchie.

No, ona tu anarchie na jaře docela byla. Nešlo už ze strany vlády či ministerstva zdravotnictví o trestně postižitelné jednání? 

Dlouho jsem to považoval za nesmysl. Zhruba před měsícem se ale objevila informace, že ministerstvo bylo dopředu varováno, a tudíž vědělo, že postupuje špatně (jde o serverem Seznam Zprávy popsaný interní dokument, v němž úředník ministerstva zdravotnictví upozorňuje nadřízené, že podle pandemického zákona nelze služby plošně zakazovat – pozn. red.). Jedna věc je, že bona fide vydávám nějaká mimořádná opatření a myslím si, že postupuji správně, a pak se zjistí, že to správně nebylo. To by se podle mě dalo v této oblasti – která je naprosto neprozkoumaná – jen těžko kvalifikovat jako trestný čin.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit