Gabčík s Kubišem vedle Čurdy s Moravcem? V Ďáblicích pátrají po hrdinech

Nová iniciativa má za cíl exhumovat a důstojně pochovat oběti totalitních režimů pohřbené v hromadných hrobech na Ďáblickém hřbitově v Praze

Gabčík s Kubišem vedle Čurdy s Moravcem? V Ďáblicích pátrají po hrdinech
V těchto místech skončila těla odbojářů za nacistické okupace. Nejspíš jsou mezi nimi i ostatky výsadkářů Josefa Gabčíka a Jana Kubiše. | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Je to místo, kde vedle sebe leží hrdinové i zločinci. Oběti nacistické okupace a komunistických zločinů vedle nacistických pohlavárů a udavačů. Možná že v severní části Ďáblického hřbitova v Praze leží dokonce pozůstatky Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří v květnu 1942 provedli úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. A že někde poblíž jsou ostatky válečného zločince Karla Hermanna Franka, konfidenta gestapa Karla Čurdy nebo protektorátního ministra Ema­nuela Moravce.

Po více než třiceti letech po listopadu 1989 vznikla nová iniciativa, která má tento stav napravit. Jejím cílem je exhumovat a důstojně pochovat ostatky padlých či popravených odbojářů, kteří dosud leží v ďáblických hromadných hrobech. Oproti předchozím snahám o důstojné pochování ostatků obětí totalitních režimů získala tato iniciativa podporu koaliční vlády.

„Ďáblický hřbitov má temnou a pohnutou minulost. Je to místo, kde spočívají jak oběti nacistického a komunistického teroru, tak bohužel i jejich trýznitelé. Jde o velkou historickou křivdu a není možné, aby hrdinové měli místo ve stejných hrobech jako zločinci,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Pavel Černý ze spolku Liga Libe, který stojí za sdružením „Iniciativa A“, následně týdeníku Hrot minulý týden potvrdil, že právě vzniká skupina, jejímiž členy mají být historikové, archeologové a další experti.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit