Zarostlá smrdutá držka. Během covidu znovu sílí antisemitismus

Historie se opakuje. Pandemie vyvolala nárůst antisemitských útoků.

Zarostlá smrdutá držka. Během covidu znovu sílí antisemitismus
Jeden z protižidovských pogromů | Profimedia.cz

Co mají společného morová epidemie ve středověku a ta koronavirová v současnosti? Podle spikleneckých teorií mají v obou smrtících nákazách prsty Židé. Nesmysl? Samozřejmě, ale spousta lidí mu uvěřila ve středověku a spousta mu věří i dnes. Dokládá to kupříkladu nárůst antisemitských útoků a aktivit v různých zemích Evropy včetně Česka. Mnozí lidé skutečně věří tomu, že se světové židovstvo snaží prostřednictvím pandemie ovládnout svět – v čele s největším globálním padouchem, finančníkem a filantropem Georgem Sorosem, který je židovského původu.

„Antisemitismus je virus, který je starší než koronavirus,“ prohlásil zkraje roku Andrei Kovacs, který stojí v čele německého spolku s názvem 321–2021: 1700 let židovského života v Německu (zkráceně 321). Ví, o čem mluví. Morové sloupy dodnes stojí na stovkách míst po celé Evropě a připomínají, jak černá smrt sužovala starý kontinent. Nejstrašnější bylo 14. století, kdy si mor vyžádal podle některých odhadů dvacet, ale také možná až padesát milionů mrtvých. V některých městech tehdy zemřela až polovina obyvatel.

Středověká věda neznala původ některých infekčních chorob, neměla ponětí o nejrůznějších bakteriích a virech, a tak se hledal viník, který za šíření moru může. A tím byli Židé, které epidemie nekosila tak jako jiné. Jedním z důvodů bylo to, že židovské rodiny musely žít v uzavřených ghettech, kde používaly vlastní studny. A tak padlo antisemitské obvinění, že Židé otravují studny mimo ghetto, protože touží zabíjet křesťany. Obviněním to neskončilo, strach a zášť se přelily do obrovských pogromů, při nichž bylo především v letech 1348 a 1349 upáleno, utopeno nebo jinak pozabíjeno mnoho Židů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit