Francouzská EDF otevřela kancelář v Praze. Do Dukovan nabízí malý velký reaktor

Francouzský stavitel jaderných elektráren EDF oficiálně zakotvil v Česku. Vedle reaktorů chce do Dukovan dodávat i jaderné palivo.

Francouzská EDF otevřela kancelář v Praze. Do Dukovan nabízí malý velký reaktor
Uchazeči o stavbu Dukovan na sebe začínají upozorňovat. Po Korejcích se zaktivizovali Francouzi, Američané se zatím drží mimo pozornost veřejnosti. | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Minulý týden bylo v tuzemské jaderné energetice hodně živo. V úterý podepsal ČEZ smlouvu o dodávkách paliva pro Temelín s americkým Westinghousem a francouzským Framatomem, které nahradí ruský TVEL. Ve stejný den se ministr průmyslu Jozef Síkela sešel se svým jihokorejským protějškem Li Čang-jangem, který přijel propagovat svou zemi v zakázce na stavbu pátého bloku v Dukovanech. O pouhý den později se Síkela ve stejné věci potkal s dalším ministrem, tentokrát Franckem Riesterem z Francie.

O nabídce francouzského uchazeče EDF bylo zatím nejméně slyšet. Přítomnost delegace však ukazuje, že se věci rychle mění. „Ujistil jsem ho, že francouzská vláda zcela podporuje český jaderný projekt a nabídku EDF,“ prohlásil Riester po jednání se Síkelou v budově francouzského velvyslanectví na pražské Malé Straně. Francouzi v tendru evidentně sázejí na společné zájmy. Riester zdůraznil vzájemné spojenectví obou států při obraně jaderné energetiky proti zemím typu Německa a Rakouska na evropské půdě.

Prvního července zároveň otevřeli pod názvem EDF Nuclear Czechia ve Štěpánské ulici v Praze oficiální zastoupení Francouzů. V jeho čele stojí zkušený český jaderný manažer Roman Zdebor. Ten v minulosti pracoval pro Škodu JS, podílel se na nakonec zrušeném tendru na dostavbu Temelína a poslední rok a půl strávil ve Finsku na projektu jaderné elektrárny Hanhikivi. Zdroj měl stavět ruský Rosatom, letos v květnu však Finové celý projekt odpískali. Oficiálně kvůli zpoždění, ve skutečnosti spíš kvůli ruské agresi na Ukrajině.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit