Fialova turówská schizofrenie

Stát obětoval obce sousedící s Turówem za zklidnění vztahů s Polskem a miliardu korun. Zda je to dobře, záleží na úhlu pohledu

Fialova turówská schizofrenie
Uhelná je z českých vesnic dolu nejvíc na ráně. Před hlukem a prachem ji má ochránit hraniční val. Zda budovaná podzemní bariéra ochrání i její vodu, je však dost nejisté. | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Premiér Petr Fiala nejspíš vede schizofrenní život ve stylu doktora Jekylla a pana Hyda. Zatímco ve dne jako ctihodný vzdělanec s obratností zkušeného diplomata žehlí složité mezinárodní spory, po nocích v kůži Edwarda Hyda terorizuje obyvatelstvo příhraničního regionu smogem, hlukem, a především krádežemi vody. A to vše za pár „novodobých třicet stříbrných“ (obrat ze sociálních sítí) pro vodárenské a stavební firmy.

Takové jsou reakce na uzavření dohody o provozu polského hnědouhelného dolu Turów v těsné blízkosti českých hranic, největší mezinárodní spor, který Česká republika v posledních letech vedla. Do jisté míry jsou přitom všechny rozporuplné reakce správné.

Méně peněz, kratší doba

Počátkem minulého týdne zveřejnilo ministerstvo životního prostředí dlouho utajovanou dohodu s Polskem, a konečně je tak zřejmé, co Fiala spolu s polským premiérem Mateuszem Morawieckým při jeho bleskové a nečekané návštěvě Prahy vlastně podepsal. Je patrné, že oproti kritizovanému návrhu smlouvy, který dojednalo předchozí vedení ministerstva pod Richardem Brabcem a který unikl na veřejnost loni v září, nová vláda Polsku v několika bodech ještě více ustoupila.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit