Formule 1: Hledá se Američan

Nový šéf cirkusu automobilových závodů má tři velké problémy: pandemii, Spojené státy a Lewise Hamiltona

Formule 1: Hledá se Američan
Přehlídka pilotů F1 pro letošní závodní sezonu. Dopadlo to jako vždy, všichni se snažili, ale opět vyhrál Lewis Hamilton. Od roku 2014 se stalo pouze jednou, že mu mistrovský titul utekl. | Shutterstock.com

Na začátku mávne šachovnicový praporek, něco přes hodinu se krouží po silnici a na konci se vysouká z černého vozu černý řidič, vyleze na podstavec a zamává. Zhruba za dva týdny se to celé zopakuje. Tak vypadá posledních sedm let to, čemu se stále říká F1, ačkoli z někdejšího půvabu automobilového závodění mnoho nezbylo.

Oním řidičem – v kontextu F1 samozřejmě pilotem – je Angličan Lewis Hamilton. V půli listopadu vyhrál závod v Turecku a s ním celý seriál mistrovství světa. Stejně jako loni, předloni, o rok dříve – a tak dále. Od roku 2014 se stalo pouze jednou, že mu mistrovský titul utekl (snad by bylo případnější napsat „odjel“), a ani to ne daleko: šampionem se stal jeho kolega Nico Rosberg. 

Oba muži jsou kolegy proto, že jezdí ve vozu značky – neboli „za stáj“, jak praví příslušná hantýrka – Mercedes. Ze spojení nejlepších jezdců s nejlepší stájí vychází bezkonkurenční produkt. Z hlediska stáje je sedm mistrovských titulů v řadě bezprecedentních. Co se Hamiltona týče, vyrovnal jeho počet celkových vítězství rekord Němce Michaela Schumachera, o němž se mělo za to, že je – a nadlouho zůstane – nedostižný.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit