Europoslanci opouštějí Babiše, noví přikyvovači se ale jistě najdou

Andrej Babiš nemá při výběru kandidátů do Evropského parlamentu šťastnou ruku

Europoslanci opouštějí Babiše, noví přikyvovači se ale jistě najdou
Dita Charanzová | foto Profimedia.cz

S jeho hnutím se ještě během svého mandátu rozešel někdejší diplomat Pavel Telička, který byl jako nestraník lídrem kandidátky ANO v roce 2014. O tři roky později z hnutí odešel. Na podzim 2020 opustila ANO europoslankyně Radka Maxová, která dokonce patřila k zakládajícím členům tohoto hnutí. Teď oznámily další dvě političky, že už nebudou v příštích eurovolbách v následujícím roce kandidovat za ANO. K Ditě Charanzové se přidala také Martina Dlabajová.

Zvláště v případě první jmenované to je poměrně silné gesto. Charanzová se vypracovala až na místopředsedkyni Evropského parlamentu a uznávaný server Politico ji zařadil mezi nejvlivnější ženy v Bruselu.

Její rozhodnutí je o to vážnější, že Charanzová – hlavní tvář hnutí ANO v Evropě – dlouhou dobu nedala na Babiše na evropské úrovni dopustit. Bránila ho například před dvěma lety, kdy Evropský parlament řešil rezoluci o jeho flagrantním politicko-podnikatelském střetu zájmů.

Všechny europoslance, kteří se s ANO rozloučili, spojují rovněž důvody, proč se k tomuto kroku odhodlali: hnutí se razantně odchýlilo od svého původního zaměření, libuje si v kritice evropských hodnot a zaměřuje se na národoveckou notu, jako to dělá maďarský premiér Viktor Orbán.

Současně ale není pochyb o tom, že Andrej Babiš do příštích evropských voleb v roce 2024 najde dostatek věrných, kterým jeho populismus a permanentní převlékání politických kabátů nevadí.