Esej: Jak jsme vyhráli minulou válku

Stovky drobných zlodějíčků, kteří během pandemie dostali neúměrně přísné tresty, jsou smutným symbolem toho, že Česko není schopné reagovat na aktuální hrozby.

Esej: Jak jsme vyhráli minulou válku
ilustrace Vojtěch Velický

Lubomír Sogel z Kopřivnice není žádný sympaťák. Nikdy pořádně nepracoval, bydlel po kamarádech, a když si loni v dubnu strčil v drogerii pod bundu vibrátor Durex Play Pure Fantasy za 499 korun, měl už v rejstříku trestů třiadvacet záznamů. Za tuto poslední krádež, kterou chtěl podle svých slov „udělat radost kamarádce“, dostal dva roky natvrdo a do dnešního dne si z nich odseděl bezmála jedenáct měsíců.

Podobné životní peripetie má za sebou nedoučený kuchař z Brna Lukáš Kalina. Také on je fakticky bezdomovec, také on už byl v minulosti trestaný (byť tedy „jenom“ třikrát), a navíc strávil řadu měsíců na psychiatrii, kde mu diagnostikovali schizofrenii. Se Sogelem má společné to, že loni v dubnu kradl v obchodě - konkrétně šlo o pět „pizza bulek“ v celkové hodnotě 62 korun a 50 haléřů, za což mu soud napařil rok a půl vězení. Dnes už je Kalina na svobodě, ale než ho soud podmíněně propustil, odseděl si deset měsíců.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit