Trkalo se tele s dubem

Soudy ruší jedno protipandemické opatření za druhým a ministerstvo zdravotnictví je znovu a znovu vyhlašuje. Pošlapávání práva a spravedlnosti bude stát bolet.

Trkalo se tele s dubem
Podle pandemického zákona nemá ministerstvo právo zakázat fungování restaurací, ale stále dokola to dělá. Vědomě tak pošlapává právo. | Michal Čížek týdeník HROT

Samoobsluha v Uruguayské ulici na pražských Vinohradech není na první pohled ničím nápadná. Snad jen tím, že má už pár týdnů otevřeno 24 hodin denně. A to i v dnešních „covidových“ časech, kdy musí mít obchody mezi desátou hodinou večerní a šestou hodinou ranní zavřeno. Ani ne před 14 dny vyhověl Nejvyšší správní soud dvěma návrhům majitele „sámošky“ Karla Vávry na zrušení opatření, kterými ministerstvo zdravotnictví omezovalo v průběhu dubna prodejní dobu obchodů.

„Považoval jsem je za nezákonná, nelogická a z hlediska pandemie za nic neřešící,“ vysvětluje Vávra, proč se obrátil na soud. „V noci mi do obchodu přijde – plácnu – 80 zákazníků, to znamená v průměru deset za hodinu. Všichni přijdou pěšky, nikdo nejede MHD, každý má respirátor a samozřejmě všichni dodržují rozestupy. Tak mi, proboha, řekněte, jak to zhoršuje pandemii? Naopak je to lepší, než když se ke mně všichni nahrnou přes den.“ Velmi podobný názor na věc měl i Nejvyšší správní soud.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit