Elektřina ze slunce a žádné poplatky

Usnadnění vstupu nových prvků na trh má přinést nový energetický zákon. Zatím si však zájemci budou muset počkat.

Elektřina ze slunce a žádné poplatky
Změny v pravidlech energetického trhu mají usnadnit například instalace solárních elektráren na bytových domech a dalších budovách. | Martin Pinkas

Čistá energie pro všechny Evropany je evropský balíček změn, který má i do Česka přinést větší možnosti výroby čisté elektřiny z obnovitelných zdrojů pro svou spotřebu nebo v rámci energetických komunit. Na nástup těchto novinek si budeme muset ještě chvíli počkat, protože za současné vlády nestihne sněmovna nový energetický zákon projednat.

Změny v pravidlech energetického trhu mají usnadnit například instalace solárních elektráren na bytových domech (a dalších budovách). Sluneční elektřinu by pak mělo jít sdílet mezi obyvateli domu, aniž by byla zatížena síťovými či jinými poplatky, odvody a daněmi. Taková úprava by pomohla rozvoji malých solárních elektráren i u nás. V dnešní době jsou právě obyvatelé bytovek znevýhodněni. Pokud chtějí ušetřit za elektřinu pomocí vlastní fotovoltaiky, musí ve svém domě vytvořit takzvaný microgrid a společně pak nakupovat zbývající elektřinu ze sítě. Kdo někdy zažil schůzi společenství vlastníků nebo alespoň viděl stejnojmenný film, ví, že nalézt shodu v podobně komplikované věci je téměř nepřekročitelná bariéra...

Babiš sní o energiích

Právě usnadnění vstupu nových prvků na trh má přinést nový energetický zákon. Zatím si však zájemci o podobné řešení budou muset počkat. Ministerstvo průmyslu již přiznává, že práce na paragrafech nového energetického zákona se dokončí nejdříve v polovině příštího roku. Jeho schválení tak bude až na nové Poslanecké sněmovně, která vzejde z voleb v roce 2021. Počkat si tedy budeme muset možná až tři roky. Kdyby se legislativní proces zadrhl, hrozí protažení až k polovině desetiletí.

Přitom je škoda, že se českou energetiku nepodařilo rychle modernizovat právě za vlády Andreje Babiše. V programovém dokumentu hnutí, knize O čem sním..., píše Andrej Babiš o své vizi silné energetiky: „Každý dům bude energie spotřebovávat, ale taky vyrábět. Všechny zdroje i spotřebiče budou napojené na informační síť a ta sama reguluje výrobu i spotřebu. I malé domky pak mohou dodávat elektřinu místním podnikům a naopak. Takhle jde vyrábět a spotřebovat přes 50 % energie. Vzniknou jakési samostatné energetické ostrovy.“

Fakt, že se příprava nového energetického zákona protáhne, má ještě jednu slabinu. Česko bude disponovat desítkami miliard korun, které získá v rámci evropských prostředků na oživení ekonomiky zasažené koronavirem. Další miliardy korun k nám přijdou díky evropské dekarbonizační strategii Zelená dohoda pro Evropu. Pokud bychom měli rámec pro vznik energetických komunit, mohl stát nastartovat vznik chytrých bytových domů, čtvrtí nebo mikroregionů – s důrazem na jejich částečnou energetickou soběstačnost. Stovky tisíc lidí by pomocí podobných projektů mohly ušetřit své výdaje za energie a vláda by dala impulz ke snížení spotřeby uhlí právě v domácnostech, které jsou na něm stále závislé. Vydělali bychom pak na tom my všichni, a to v podobě čistého vzduchu.

Inspirace v Belgii

Průtahy s přípravou nového energetického zákona nám však také dávají určitý čas, během kterého se můžeme inspirovat v zahraniční. Škola v belgické obci Ganshoren pokrývá část své spotřeby solární energií. Co nespotřebuje, může současně dodat okolním obyvatelům, sdruženým v jedné síti, přičemž všichni odběratelé budou vybaveni chytrým měřením.

Ceny přebytečné energie budou nižší než tržní, ale spotřebitel se zaváže uhradit poplatek za užívání sítě. Projekt je prvním belgickým pokusem vytvořit soběstačnou energetickou komunitu v souladu s evropskými direktivami. Na základě pilotní iniciativy bude definován právní rámec s cílem uvést do praxe evropské směrnice, které spotřebitelům dávají právo vyrábět, spotřebovávat, skladovat a prodávat obnovitelnou elektřinu.

Autor je programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní