Efekt korona. Ceny pronájmu bytů klesly na úroveň roku 2018

Nájmy klesly o 3,3 procenta. Normální je platit 237 korun za metr.

Efekt korona. Ceny pronájmu bytů klesly na úroveň roku 2018
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Covidová pandemie s sebou nese jedno malé plus. Klesají nájmy, nejcitelněji v Praze, kam nepřijeli turisté do bytů pro krátkodobé ubytování, které se následně dostaly na trh. V Praze zaplatili nájemníci na konci loňského roku v průměru 287 korun za metr čtvereční, v porovnání s posledním kvartálem roku 2019 se tak cena nájemního bydlení snížila o 4,3 procenta. Vyplývá to ze studie Rent Index, zveřejněné společností Deloitte.

Přes 300 korun za metr čtvereční nájemní plochy se dostaly byty v městských částech Praha 1, Praha 2 a Praha 3, těsně pod hranicí této částky, na 298 korunách za metr čtvereční, se pohybovala Praha 7. Oproti trendu posledních let je pro nájemníky nyní dražší bydlení v Praze 2 než v centru. „Změny se začaly projevovat již v únoru loňského roku, kdy se na trhu s nájemním bydlením najednou ve velkém začaly objevovat byty původně určené pro ubytování turistů. Tato situace se projevila zejména v Praze jako v největším českém turistickém centru,“ řekl Petr Hána, senior manažer v oddělení nemovitostí Deloittu. 

Tento stav je podle něj pouze přechodný, nájmy bytů původně určených pro turisty jsou spíše na měsíce než roky a většina vlastníků takových bytů se po obnovení cestovního ruchu vrátí ke krátkodobému ubytování.  Z toho vyplývá, že nynější efekt není trvalý. „V období po pandemii očekávám celkově stabilizaci trhu a následně opětovný růst cen nájmů, který ale bude postupný podle toho, jak se bude měnit příliv turistů a studentů,“ dodává Hána.

Rent Index mimo jiné informuje i o tom, jaké typy bytů byly ve zrealizovaných nabídkách pronájmů nejvíce zastoupeny. Ve čtvrtém kvartálu loňského roku tvořily nadpoloviční většinu pronájmů byty v cihlových domech (64,6 procenta), následovaly panelákové byty (22,3 procenta) a nejméně se pronajímaly byty v nových developerských projektech (13,1 procenta).

Praha je zároveň regionem, kde bydlení v nájmu zlevnilo nejvíce. Celorepublikový pokles je na úrovni 3,3 procenta a ceně 237 korun za čtvereční metr. Jsou ale i regiony, kde bydlení navzdory pandemii podražovalo. Patří mezi ně třeba Ústecký kraj, kde nájmy vyskočily o tři procenta, nebo Vysočina, kde se zdražovalo o 5,4 procenta.

Co se týká typu domů, nejméně klesalo nájemné v panelácích, následovaly nové developerské projekty a nejvíce ceny klesly u cihlových domů, na úrovni Česka o čtyři procenta, na úrovni Prahy o 4,6 procenta.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní